Dorośli robią dzieciom zdjęcia w różnych sytuacjach a czy dzieci też mogą robić zdjęcia? Czy strach przed powierzeniem dzieciom sprzętu jest tak duży, że wolimy raczej nie oddawać w ich ręce aparatu.

Pomyślałam, że może właśnie dlatego warto zorganizować zajęcia, które pomogą przekonać się dzieciom, że aparat fotograficzny to sprzęt, którym należy posługiwać się bardzo ostrożnie oraz, że jest to również fantastyczna zabawa. Do szkoły zaprosiłam więc fotografa, który na swoim koncie ma liczne warsztaty fotograficzne, a także nagrody w prestiżowych konkursach. Myślę, że ważne jest, aby dzieci uczyły się od ludzi, dla których to co robią jest prawdziwą pasją. A taki właśnie był pan Paweł Kosicki. Rodzicie także byli ciekawi jak ich dzieci poradzą sobie z praktycznymi zajęciami z fotografowania. 

Zapraszam do przeczytania jak przebiegała lekcja i jak ten pomysł możecie wykorzystać w swoich klasach 

 

fotograf

Warsztaty z jednym z poznańskich fotografów

.

Cel lekcji:

  • nabycie umiejętności posługiwania się aparatem cyfrowym,
  • zachęcenie dzieci do samodzielnej pracy z aparatem,
  • nabycie umiejętności operowania światłem
  • samodzielna ocena wykonanego zdjęcia

.

Podczas warsztatów dzieci wykorzystały: 

  • aparaty fotograficzne,
  • tło, 
  • blendę wykorzystaną do odbijania światła,
  • lampy 

.

fotograf

Podczas zajęć dzieci wykorzystały m.in oświetlenie i blendę

 

.

Przebieg zajęć: 

Pan Paweł rozmawiał z dziećmi na temat tego dlaczego warto fotografować. Dzieci zgłaszały swoje pomysły, zastanawiały się po co właściwie są nam zdjęcia,  a także pokazywały swój sprzęt fotograficzny. 

Każde z dzieci zapoznało się z własnym aparatem, a prowadzący podpowiadał do czego służą poszczególne funkcje w aparacie cyfrowym. Fotograf przywiózł również swój aparat tak, aby uczniowie przekonali się jakim sprzętem fotograficznym posługuje się profesjonalny fotograf. 

.

Fotografia portretowa

Ten rodzaj fotografii wymaga umiejętności operowania światłem, a także dobrania odpowiedniego tła. Dzieci wszystko robiły samodzielnie pod czujnym okiem prowadzącego. Zapoznały się z technikami wykonywania portrety oraz podstawowymi zasadami związanymi z fotografowaniem wewnątrz pomieszczeń. 

.

fotograf

Dzieci dowiedziały się jak odbijać światło

.

Samodzielne odkrywanie tajników fotografii sprawia, że uczniowie bardzo chętnie biorą udział w takich zajęciach. Niektórzy po raz pierwszy mieli kontakt z aparatem i sami mogli wykonywać zdjęcia. 

.

fotograf

Samodzielnie odkrywanie tajników fotografii

.

 

Podczas zajęć, żeby dzieci się nie nudziły, prowadzący zaproponował im wykorzystanie różnych strojów i gadżetów, które miały urozmaicić zdjęcia. Jak widać dzieci nie trzeba było długo namawiać. Uczniowie wzajemnie robili sobie zdjęcia, pamiętając o zasadach, o których przypominał prowadzący. 

.

fotograf

Dzieci pozowały w przebraniach

 

 

Na zakończenie praktycznych warsztatów, dzieci obejrzały wykonane przez siebie zdjęcia. Prowadzący omawiał każde z nich, zwracał uwagę na błędy i chwalił te ujęcia, które szczególnie zwróciły jego uwagę. Mając możliwość natychmiastowego obejrzenia wyników swojej pracy dzieci nabrały większej chęci i motywacji do podejmowania prób robienia zdjęć.

 

fotograf

Dzieci obejrzały wykonane przez siebie zdjęcia.

.

Rodzice i nauczyciele, zachęcajcie swoje dzieci i uczniów do nauki poprzez praktyczne zajęcia. Na pewno dają one dzieciom ogromną satysfakcję, a samodzielnie wykonane zdjęcie może być bodźcem do dalszej nauki. Kto wie, może któryś z moich uczniów będzie kiedyś chciał wykorzystać wiedzę z warsztatów. Nie bójmy się też dawać dzieciom aparat, ale postarajmy się wcześniej wyjaśnić na czym polega jego działania, a zabawa w fotografowanie może być świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu z dzieckiem. 

.

Anita Zarówna

zarowna@op.pl

Komentarze