Kiedy kilka lat temu dowiedziałam się o istnieniu tak wielu odmian bananów, że nie da się ich policzyć pomyślałam, że to co przywożone jest do Polski to tylko namiastka tego, co oferuje nam cały bananowy świat.

Banan, który do Europy przybył z Azji, na swoją europejską karierę musiał czekać jakieś tysiąc lat! Bananowce należą do najstarszych roślin uprawianych na Ziemi. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z „Buddhist Pali” (6 wiek p.n.e.) oraz z hinduskich poematów epickich „Mahabharata i Ramayana”. Ich praojczyzną jest południowa Azja. Czy wiecie co oznacza banan w języku arabskim? Banan oznacza palec, a dlaczego? Bo pierwsze odmiany bananów były tak małe jak palec człowieka. Zanim żółty owoc dotarł do Europy uprawiany był w Afryce, gdzie sprzyjał mu klimat.

.

banan

Zanim żółty owoc dotarł do Europy uprawiany był w Afryce, gdzie sprzyjał mu klimat

.

Ile tych odmian?

O bananach krążą niezwykłe opowieści. Choćby takie, że na na świecie istnieje aż 800 odmian bananów, inni twierdzą, że ok 300.  Wśród nich są: banan mały, plamisty, karłowaty czy zwyczajny. Jednak uprawianych jest jedynie 20 odmian. Ciekawostką jest też fakt, że istnieją banany o smaku jabłka, czerwone, a także takie, z których wyrabia się włókna, z których następnie produkowany jest papier i liny.

Banany dzielimy na te, które można spożywać na surowo oraz te, przeznaczone do gotowania. I tutaj mamy plátano verde czyli najmniej dojrzałą odmianę banana. Ma on zieloną i twardą skrókę ale nie nadaje się do spożycia na surowo. Można go smażyć, gotować, piec, przygotowywać puree, nadają się jako dodatek do mięs i ostrych sosów

Druga odmiana to maduros: ich nazwa znaczy tyle, co „dojrzałe”. Ich skórka jest bardziej miękka, a im ciemniejsza, tym banan jest słodszy.

 Wśród tych pierwszych możemy odnaleźć plantany, które na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od zwykłych bananów. Jednak różnicę poczujemy gdy tylko dotkniemy jego skórki – twarda, trudna do obrania, w kolorach od zielonego, przez żółty do czarnego. Jeśli już jednak uda nam się go otworzyć i nieświadomi spróbujemy surowego miąższu – smak który poczujemy będzie raczej smakiem surowych ziemniaków niż popularnego owocu. W Polsce jest on jeszcze mało znany. Plantan nazywany jest także bananem warzywnym

.

A co w środku?

Wielu dietetyków twierdzi, że banany są bardzo tuczące i osoby, które mają problemy z nadwagą nie powinny spożywać ich zbyt często. Ale czy banany mają w sobie tylko i wyłącznie te tuczące nas składniki? Oczywiście, a zwłaszcza dla tych, którzy mają zły dzień i humor! Podobno banany zawierają duże ilości serotniony czyli hormony szczęścia. Jednak serotonina podana drogą pokarmową nie wywołuje efektu fizjologicznego więc ta teoria zdaje się być trochę naciągana. W bananach znajdziemy również magnez i potas, a także witamy C i B. Kwas foliowy i to, że pomaga zwalczać wysoki poziom cholesterolu sprawia,że banan jest super, żółtym bohaterem!

.

Bananowe mity

Pomimo tego, że bohaterowie komedii wciąż się na nim potykają, a miejskie legendy o niezjadaniu końcówki banana są ciągle żywe – banan utrzymuje swoją pozycję jednego z najpopularniejszych cytrusów na świecie. A skąd te mity? Dlaczego nie można zjadać końcówki banana?

Mit pierwszy- jak już wspominałam, wielu ludzi uważa, że bananów nie powinno się jeść, ze względu na to, że są bardzo tuczące. Gęstość energetyczna bananów jest zdecydowanie niższa niż tak często polecanego razowego pieczywa (ok. 230 kcal na 100g) czy brązowego ryżu (320kcal). Tak więc jeśli tuczące właściwości bananów miałyby wynikać z ich kaloryczności, to tak naprawdę trudno uznać ją za wysoką na tle choćby wspomnianych przed chwilą pełnoziarnistych produktów zbożowych.

Mit drugi – w bananach mogą mieszkać larwy – lamblie.Pasożyt ten istnieje naprawdę lecz nie w bananach, które spożywamy.Cykl rozwojowy lamblii wyklucza po prostu możliwość zagnieżdżenia się wewnątrz bananów.

Mit trzeci – potknięcie na bananie. Nikt nigdy nie widział, aby ktoś potknął się na bananie.

.

Opracowała Katarzyna Zarówna

Komentarze