Wszystko zaczęło się już wieki temu, kiedy naukowiec Delboeuf dostrzegł różnice w rysunku z kołem. Zauważył on, że tej samej wielkości koło umieszczone w mniejszym okręgu wydaje się większe, a koło umieszczone w większym okręgu mniejsze.

Teoria ta została zbadana w kilku eksperymentach. Potwierdzono w nich, iż jest to złudzenie optyczne polegające na ocenianiu wielkości obiektu przez porównanie go z otoczeniem w jakim się znajduje.

Iluzja Delboeuf’a- czyli fałszywy obraz Twojego talerza

Wyniki tego badania okazały się przydatne między innymi dla dietetyków. Okazuje się, że mamy tendencje do nakładania sobie mniejszych porcji jedzenia na małe talerze/naczynia i większych porcji na większych talerzach/naczyniach.

Jeśli nakładamy porcję jedzenia na mały talerz wydaje się nam, że jest go dużo, ponieważ wypełnia go w całości. Identyczna porcja na dużym talerzu, sprawia wrażenie zbyt małej do zaspokojenia potrzeb.

Iluzja Delboeuf’a- czyli fałszywy obraz Twojego talerza

Skoro wielkość ma znaczenie, to czy kolor również?

Badacze Wansink i van Ittersum udowodnili, że kolor również wpływa na ilość spożywanego przez nas pokarmu.
Talerz, na którym jemy powinien być kontrastowy w porównaniu do znajdujących się na nim produktów. Dowiedziono, że jeśli zwiększymy kontrast, to na naszym talerzu położymy około 20% mniej żywności w porównaniu do talerza na którym nie ma wyraźnego kontrastu. Pamiętajmy, że zmniejszenia kontrastu kolorów między naczyniem a jego otoczeniem  np. blatem czy stołem jest równie istotne.

.

Wniosek!
Zmniejszenie kontrastu między jedzeniem powoduje wzrost jego spożycia.

.

Opisane zjawiska związane z iluzją są często wykorzystywane w reklamach produktów spożywczych, barach, restauracjach itp.
„Jemy oczami” i specjaliści do spraw marketingu dobrze o tym wiedzą!
Chyba nie ma pośród nas osoby, która chociaż raz czuła się oszukana kupując np. pierogi, ser, słoik z przetworami itp.

.

Kształt opakowania i rozmaite dodatki wprawiają nas w błąd, nie spodziewamy się tak okrojonej wersji podstawowego produktu. Wyciągnij z tego lekcję i zanim coś kupisz dobrze się  temu przyjrzyj!

.

JAK OSZUKAĆ WZROK?

  • Kolory, kształty i wielkości decydują o tym ile zjem. Pragniesz schudnąć? Zacznij od zmian na talerzu!
  • Jeśli gotujesz w domu lub wybierasz się np. do baru samoobsługowego wybieraj mniejsze talerze i nakładaj na nie produkty kontrastowe. Porcja będzie wydawać się zdecydowanie większa.
  • Pamiętaj, że to co widzimy, wpływa na to ile zjemy!

dietetyk Patrycja Sankowska
Diet-Coaching

 

Komentarze