Francuski  film dokumentalny  z 2008 roku „Zanim przeklną nas dzieci” porusza temat nagminnego stosowania pestycydów i środków chemicznych podczas produkcji żywności.  Substancje takie jak ołów, kadm, azotyn, nitryt, rtęć,  wzmacniacze smaku, przeciwutleniacze i konserwanty  to tylko niektóre ze składników przeciętnego obiadu, produktów takich jak: fasolki, kiełbasek, chleba, sera, wody.

Przeciętny francuski sadownik zanim zbierze plon, stosuje przeciętnie 32 preparaty chemiczne tkj. pestycydy, nawozy, środki do tępienia pasożytów i chwastów.  Naukowcy nie zajmują się już szukaniem związku pomiędzy chorobami (rak, białaczka, cukrzyca) a skażeniem wody, żywności czy powietrza. Związek ten został udowodniony tysiącem badań. Dziś chodzi raczej o to, co możemy zrobić, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się tych chorób?

Dane są zastraszające: każdego roku w Europie na choroby wywołane wpływem środowiska umiera 100 tys. dzieci. Jak twi erdzą naukowcy, dzieci, które przychodzą dziś na świat, to pierwsza generacja, która nie będzie tak zdrowa jak rodzice.

Reżyser Jean-Paul Jaud odwiedził mieszkańców małego francuskiego miasteczka Barjac. Tutejszy charyzmatyczny burmistrz rozpoczął akcję uświadamiania mieszkańców. Nie poprzestał na teorii. Postanowił, że dzieci w szkołach będą jadły obiady przyrządzone wyłącznie ze zdrowych, ekologicznych produktów. Wkrótce dobry przykład pociągnął za sobą kolejne inicjatywy…

Tytuł oryginalny filmu: Nos enfants nous accuseront

Dystrybutor: Against Gravity

Oficjalna strona filmu:

https://www.nosenfantsnousaccuseront-lefilm.com/

Komentarze