Często przejeżdżam  przez Twardogórę w drodze do rodziny, ale nigdy się nie spodziewałem zobaczyć takiego cudu architektury zaledwie kilkadziesiąt metrów od drogi.

W miejscu, w którym dzisiaj stoją ruiny pałacu już w XII w. istniał zamek, a okoliczne dobra, do XVI w. należały do biskupstwa wrocławskiego. Wspomina o tym bulla papieża Adriana VI już w 1156 r. Tutaj przywożono na wypoczynek i polowania gości biskupa.

Kolejnymi właścicielami była rodzina von Dohn, która prawdopodobnie na miejscu zamku postawiła dwór. Kiedy w 1727 r. majątek zakupiła rodzina von Reichenbach, na miejscu dworu wybudowała w latach 1730 – 1740 pałac. 

Goszcz_Pałac 2 (9 z 9)

1_stara widokówka

 

W 1743 r. właścicielem Goszcza został hrabia Heinrich I Leopold von Reichenbach. Podobno był gburem. Zerwał tradycję hołdów mieszkańców wobec nowego pana wjeżdżając do miasta o świcie bez uprzedzenia i żądając insygniów władzy. W 1749 r. pałac strawił wielki pożar.

Nowa, barokowo – rokokowa rezydencja, której ruiny można dzisiaj oglądać, powstała w latach 1749 – 1755. Ponownie przebudowano ją w latach 1886 – 1888.

.

Goszcz_Pałac 2 (2 z 9)

.

Zespół pałacowy zgrupowany jest wokół prostokątnego dziedzińca, którego oś główną stanowi pałac. Niegdyś prowadziły do niego trzy bramy wjazdowe. Do 1945 r. stanowił własność rodu von Reichenbach. Potem stacjonowały tu wojska radzieckie. Kiedy go opuściły, obiekty przejęły lokalne władze.

W wigilię Bożego Narodzenia 1947 r. w pałacu wybuchł pożar. Mimo podjęcia akcji gaśniczej, rezydencji nie udało się już uratować. Prawdopodobnie pożar był efektem podpalenia mającego zatuszować ślady plądrowania.

W 1965 r. część budynków, w tym piękna oranżeria, zostało zrównanych z ziemią na wniosek przedstawiciela służb konserwatorskich. Ocalała jedynie rzeźba Herkulesa zdobiąca niegdyś oranżerię, a obecnie stojąca przed szkołą.

.

Goszcz_Pałac 2 (6 z 9)

Goszcz_Pałac 2 (7 z 9)

Goszcz_Pałac 2 (5 z 9)

Goszcz_Pałac 2 (3 z 9)

Dla miłośników kina. Jan Jakub Kolski w latach 90- tych XX wieku kręcił w Goszczu swój film „Jańcio Wodnik”.

 

Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj i na fanpejdżu Piotr Zarówny Fotograf)

  Żródło: https://dolny-slask.org.pl/548255,Goszcz,Palac.html

 

Komentarze