Pory roku sprzyjają pomysłom plastycznym. Wyjście z klasy na jesienny spacer obfituje w przyniesione do klasy skarby. Najczęściej są to liście, jarzębina, żołędzie i kasztany. Po takim spacerze nie trzeba zachęcać dzieci do wykonania ciekawych prac plastycznych.

Te naturalne materiały to bezpłatny surowiec, który nie tylko będzie służyć do wykonania prac plastyczno-technicznych, ale także może być wykorzystany na zajęciach w nauczaniu zintegrowanym

Celem zajęć plastycznych jest:

  • poznawanie różnych technik plastycznych,

  • odkrywanie przez dzieci własnych możliwości twórczych,

  • rozwijanie wrażliwości estetycznej,

  • stwarzanie swobodnej i twórczej atmosfery.

.

Jak można wykorzystać te skarby? Oto kilka przykładów:

.
Figurki
Figurki z kasztanów i żołędzi to jedna z ulubionych prac plastyczno-technicznych dzieci. Aby je wykonać potrzebne są: szpikulec, wykałaczki, zapałki, plastelina, makaron, sprężynki, druciki  i kilkanaście żołędzi oraz kasztanów.

.
Malowane szyszki
Kto powiedział, że te „jesienne skarby” muszą być szare i smutne? Weźcie farby i pomalujcie je w swoich ulubionych kolorach! Jeśli kochacie błyskotki, jeszcze wilgotne szyszki otoczcie w brokacie (dziewczynki będą zachwycone), możecie je także ozdobić kulkami kolorowej plasteliny i stworzyć „bajeczne drzewka owocowe”.

.
Jesienne kartki
Dobrym pomysłem może być również przygotowanie jesiennych kartek pocztowych. Takich, które później będzie można wysłać do kolegów i koleżanek albo babci oraz dziadka, z jesiennymi pozdrowieniami. Wystarczy przygotować kilka arkuszy kartonu, najlepiej w różnych kolorach – czerwonym, zielonym, brązowym, żółtym. Przydadzą się też skarby zebrane podczas spaceru, czyli liście i gałązki. A do tego wszystkiego dodajmy również ścinki materiałów, guziki, zdjęcia wycięte z kolorowych pism. Kolaże, które powstaną z pewnością zaskoczą nas swoją oryginalnością.

.
Wianek na drzwi
Wykonajcie koło z cienkich gałęzi i przyklejcie do nich  dary jesieni: liście, szyszki, żołędzie i oczywiście cudowną czerwoną jarzębinę.

.
Korale i bransoletki z jarzębiny
Chcielibyście mieć własnoręcznie zrobioną biżuterię? Nic prostszego! Wystarczy ponawlekać jarzębinę na igłę z nitką. Starsze dzieci zrobią to samodzielnie, młodsze mogą podawać jarzębinę dorosłym i decydować o ostatecznym kształcie i długości ozdoby.

.
Jesienne kwiaty
Składając liście na pół i obwijając dookoła siebie stworzymy coś na podobieństwo rozwijającej się róży. Na końcu zwiążemy to wstążeczką i do wazonika.

.
Łódeczka
Do łupinki orzecha wkładamy plastelinę i wtykamy liść. W ten sposób można stworzyć całą flotę, a z kasztanów i żołędzi robimy piratów i marynarzy.

Wraz moimi uczniami wykonaliśmy  pracę „Liściaste odbijanki”

Liście powinny być świeże – już po jednej nocy w domu  zwiną się i nie będą się nadawać do odbijania. Oczywiście możemy je też przycisnąć czymś ciężkim, żeby nie straciły płaskiego kształtu. Liść kładziemy do góry – tą stroną, gdzie jego żyłkowanie jest bardziej wypukłe. Malujemy jego powierzchnię trochę rozwodnioną  farbą i przyciskamy do kartki. Odciśnie się piękny naturalny wzór. Z kształtu odbitych liści dziecko może budować zupełnie nowe kompozycje. Oto efekty pracy moich uczniów.

.

P1050358.P1050361.P1050364..P1050366

.

Anita Zarówna

zarowna@op.pl

Żródło: link

 

Komentarze