Pamiętam, jak zachwyciła mnie ta roślinka i jej strzępiasty, zielony liść upstrzony kropelkami wody.Tak bardzo mi się spodobała, że nie pozwalałam jej plewić w ogródku. Później dowiedziałam się, jak wiele dobrego robi dla zdrowia. Nazwa łacińska przywrotnika – bohatera tego artykułu – Alchemilla vulgaris  bardziej pasuje do tej urokliwej, delikatnej roślinki.

Podczas święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny kobiety zbierały przywrotniki do swoich bukietów i nazywały je fartuszkami Matki Boskiej, a Anglicy mają skojarzenia wyglądu liścia z formą płaszcza, stąd nazwa Common Ladies Mantle.

.

Przywrotnik jest przyjacielem kobiet

Był znany już w XV i XVI w jako lek na rany Źródło: ziolowawyspa.pl

 

Dawniej

Był znany już w XV i XVI w jako lek na rany. Sproszkowany korzeń zalewano winem i używano na rany otwarte, a częściami nadziemnymi leczono złamania, zwichnięcia niemowląt i dzieci. W lecznictwie ludowym używano przywrotnika do leczenia wszelkich dolegliwości kobiecych. Wierzono również w wielką moc kropli, które zlewano do flakoników.

 

Dwie trzecie operacji kobiecych byłoby zbędnych w wypadku wcześniejszego i dłuższego stosowania tego ziela, ponieważ leczy ono wszystkie stany zapalne podbrzusza.

Johann Kunzle – szwajcarski ksiądz, fitoterapeuta

W czym pomaga przywrotnik?

 • Dawniej traktowano przywrotnik jako  przyjaciela kobiet, dzisiaj nic się nie zmieniło. Ze względu na duże stężenie tanin ma szczególne zastosowanie w nadmiernym krwawieniu, z kolei kwas salicylowy posiada właściwości  uspokajające, co pomaga złagodzić skurcze i bolesne miesiączki.
 • Poprawia pracę mięśni, np pomaga przy nietrzymaniu moczu, jest pomocny przy przepuklinie
 • Maria Treben zaleca, by kobiety piły napar z tego ziela, dla wzmocnienia  wiązadeł macicznych, co zmniejszy ryzyko poronienia. W takim przypadku kobiety powinny pić napar z przywrotnika 4 tygodnie przed zajściem w ciążę oraz 4 tygodnie przed porodem dla usprawnienia akcji porodowej
 • Ze względu na silne działanie ściągające rośliny, pomaga w przypadku biegunki i zapalenia żołądka i jelit. Likwiduje nadmierną fermentację jelitową, wzdęcia, hamuje rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym
 • Swym zielonym płaszczem otula kobiety w trakcie menopauzy
 • Świetnie działa też jako płyn do płukania gardła i krtani oraz krwawiących dziąseł, chociażby po wyrwaniu zęba.
 • Wywar lub zmiażdżony liść  jest użyteczny w leczeniu różnego rodzaju schorzeń skóry, w tym wysypki, ukąszenia owadów i wyprysków, egzemy, rany. Dawniej zabierano wino przywrotnikowe na bitwy, dzisiaj w tej działalności doszukuje się słuszności, gdyż  związki czynne mają działanie ściągające i spowolniają przepływ krwi, co umożliwia gojenie się rany, która jest bardziej sucha
 • Napar z przywrotnika stosujemy też zewnętrznie do przemywania miejsc intymnych, by zwalczyć upławy i stany zapalne pochwy, zlikwidować nieprzyjemny zapach, jeśli się pojawia
 • Pomaga w zapaleniu spojówek, nakładaj na powieki waciki nasączone wywarem
 • Działa niezwykle na skórę,
 • Powstały formy ogrodnicze, które znakomicie komponują się w ogrodzie z bylinami

.

Przepis na herbatkę Stefanii Korżawskiej

Przywrotnik jest dobry dla kobiet

Forma ogrodnicza przywrotnika Źródło: ziolowawyspa.pl

1 łyżkę suszu z jasnoty oraz 1 łyżkę z suszu przywrotnika zalać 300 ml wrzątku i ogrzewać w kąpieli wodnej przez 15-20 minut. Popijać w ciągu dnia. Jest to herbata, którą mogą pić kobiety przez cały rok dla usprawnienia pracy układu rozrodczego. Taka herbatka może uchronić nawet przed mięśniakami i innymi poważnymi schorzeniami kobiecymi.

.

Gdzie rośnie, jak suszyć?

Przywrotnik lubi ziemię gliniastą, więc rośnie w zasadzie na południu kraju, w miejscach wilgotnych. Zrywamy liście – przed i w czasie kwitnienia.  Suszymy w temperaturze pokojowej.

.

Małgorzata Kaczmarczyk

Ziołowa Wyspa

Komentarze