Już w ten weekend zapraszamy Was do niesamowitej podróży kulinarnej szlakiem tatarskim! To właśnie w Polsce przez wieki krzyżowały się historie, tradycje i zwyczaje różnych grup etnicznych, religijnych i narodowych.

.

Serdecznie zapraszamy Was na spotkanie z Tatarami! 

Podlasie jest regionem, w którym nietrudno dojrzeć mieszankę kulturową, a ślady Tatarów widać a przede wszystkim czuć! To tutaj można rozsmakować się w tatarskich potrawach i zakochać się w nich bez pamięci.

tatars

Przodkami dzisiejszych polskich Tatarów są mieszkańcy Złotej Ordy, którzy stanowili mieszaninę mongolskich najeźdźców i tureckojęzycznych Kipczaków. Kruszynaniany i Bohoniki, podlaskie wsie są dziś najdalej wysuniętymi na zachód wysepkami osadnictwa tatarskiego. To właśnie tutaj możemy soróbować wyśmienitych pierekaczewników, jeczpoczmaków, kryszonki czy czebureków.

.

Co czeka na nas w tygodniu tatarskim?

DSC08722

Nazwy, choć obiły się czasem o uszy kulinarnych odkrywców często nie idą w parze z wizualnymi wyobrażeniami na temat potraw. Dlatego też, przeniesiemy Was w świat tatarskich pierogów pachnących mięsem, grzybami, a także zaczarujemy Was opowieściami o cudownych zupach, gorących kociołkach pełnych warzyw i pieczonego mięsa.

.

Reportaże, galerie zdjęć, felietony i tatarskie przepisy! 

.

Zaprosimy Was na obiad do Jurty Tatarskiej w Kruszynianach, którą prowadzi Dżenetta i Mirosław Bogdanowicz. Napiszemy o naszych kulinarnych wrażeniach z pobytu w jednej z najbardziej znanych tatarskich restauracji. Tatarska Jurta -czyli tatarska chata. Do takiej Jurty zapraszamy Was w ten weekend! 

Poznacie również historię Tatarów polskich, a dokument ‚Lipkowie XXI wieku’ przeniesie Was w tatarski świat Podlasia.  

DSC08715

Przepisy na dania tatarskie znajdą się w naszym weekendowym menu. 

Przedstawimy Wam również grę Łucznicy, którą jak głosi legenda sam Batu Chan, wnuk wielkiego Temudżyna, nieustannie nosił przy sobie. Zobaczycie jak wyglądają tatarskie tańce i stroje. 

W ten weekend będzie pysznie, smacznie i kolorowo, bo taka jest tatarska kultura i taka jest tatarska kuchnia! 

.

Do zobaczenia w weekend! 

,

Mapa bratnich narodów turkieskich – TURAN

mapa\

.

Komentarze