Można się sprzeczać, czy to kasza, czy ziemniaki dominują w polskiej kuchni, ale wiemy na pewno, że kasza przez wielki królowała jako główny składnik w różnych zakątkach kraju. Podawana była na wiele sposobów, czego odzwierciedlenie znajdujemy również w naszej kuchni regionalnej. Dziś coraz częściej wraca na nasze stoły nie tylko ze względu na smak, ale także właściwości odżywcze.
Dlaczego warto polubić kaszę gryczaną?
Kasza gryczana powstaje z nasion gryki, należącej do rodziny rdestowych, w odróżnieniu od pozostałych kasz, pochodzących z roślin zbożowych. Nie zawiera glutenu, dlatego osoby na niego uczulone mogą sięgać po nią bez problemu. Warto ją wykorzystywać w kuchni, dlatego że jest źródłem wysokiej jakości białka z wartością porównywalną do soi czy grochu. Dostarcza naszemu organizmowi lizynę oraz tryptofan, czyli aminokwasy, których nasz organizm sam nie potrafi wytworzyć. Zawiera przeciwutleniacze, reguluje poziom insuliny oraz glukozy w naszej krwi.
Najczęściej spotyka się kaszę prażoną, o bardziej intensywnym smaku, choć jeszcze niedawno bardzo popularna była krakowska – niepalona i delikatniejsza. Dzięki temu, że coraz popularniejsze jest interesowanie się historią polskiej kuchni, kasza krakowska powoli wraca do łask, choć dalej trudno ją znaleźć na sklepowych półkach.
Przepisy z kaszą gryczaną
Kaszę gryczaną można wykorzystać na bardzo wiele sposobów, jednak potrawą, od której powinniśmy zacząć naszą przygodę z przygotowywaniem dań z kaszy, są z pewnością zrazy wołowe. Na ziemiach polskich były popularne już w XIV wieku i do dziś stanowią prawdziwy rarytas. Mięso z farszem z musztardy, ogórka, boczku oraz przypraw to bardzo smaczne połączenie, a sos na ich bazie świetnie komponuje się z kaszą gryczaną.
Wraz ze zbliżającym się okresem grillowym nie sposób o niej nie wspomnieć. Choć dla niektórych jest nie do zjedzenia, to dla innych stanowi prawdziwy rarytas, bez którego nie obędzie się wiejskie świniobicie – mowa tutaj oczywiście o tradycyjnej kaszance. Przegotowuje się ją na bazie kaszy, krwi, podrobów i przypraw. Każdy rzeźnik ma swoją tajną recepturę, dlatego w różnych regionach kraju powstało wiele lokalnych odmian. Podczas wiejskich festynów i swojskiego grilla nie można jej zabraknąć. Najlepiej smakuje z cebulą, jabłkiem i majerankiem.
Na przyjęcie idealnie nadaje się pieczony kurczak, który podany w całości świetnie się prezentuje. Dla uzyskania ciekawego smaku warto nafaszerować mięso przed pieczeniem. Najczęściej robimy to przy pomocy ziół i owoców, ale jak się okazuje, świetnie sprawdza się tu kasza krakowska. Wystarczy ją wcześniej ugotować w osolonej wodzie z dodatkiem masła, do farszu dodać jeszcze natkę pietruszki, ostrą paprykę, odrobinę soli oraz pieprzu. Pieczemy przez 1,5 godziny w temperaturze 180 stopni.
Dla osób ceniących tradycję, kuchnię regionalną i wegetariańskie potrawy polecamy kresowe kotlety, czyli hreczniaki. Powstają na bazie kaszy oraz twarogu z dodatkami. Obtacza się je w bułce tartej i smaży na patelni, tak jak tradycyjne mielone, lub zapieka w piekarniku. Danie robi prawdziwą furorę nie tylko wśród jaroszy. Dla wielu smakują znacznie lepiej niż mięsne kotlety, a do tego pozwalają nam poczuć smak wschodu polski w naszym domu.
Wybierz danie z kaszą gryczaną dla siebie!
Ogromna liczba możliwości zastosowania tej zdrowej kaszy powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Aby na talerzu wyglądała bardziej apetycznie, możemy uformować ją za pomocą metalowych obręczy, a kiedy polewamy ją sosem, warto urozmaicić potrawę zielonymi dodatkami pasującymi do dania, np. natką pietruszki. Staropolski smak oraz właściwości kaszy gryczanej powodują, że obiad z kaszą gryczaną to gwarancja zdrowia i tradycji na talerzu.
Klaudia Bąk