Dni pszenicy oraz innych zbóż są policzone. Amarantus, zwany również szarłatem wyniosłym, wkracza do Polski. Szykuje się prawdziwe trzęsienie ziemi, bo produkty oparte na amarantusie, takie jak te marki Amarello- żywność bezglutenowa firmy Ekoprodukt Marek Kubara sp.j., są nie tylko zdrowe i smaczne, ale również niezwykle bogate w wartości odżywcze i sycące. Czy rodzimy rynek czeka amarantusowa rewolucja?
Zboże Majów, Inków i Azteków
Kto zna osiągnięcia tych trzech, niezwykłych cywilizacji wie, że sprawa musi być poważna. Aztekowie nawet w swoim okresie schyłkowym wyprzedzali pod względem technologicznym i kulturowym państwa Europy. Do dziś archeolodzy oraz etnografowie badają czy rzeczywiście wytwarzali już prąd.
Podstawową rośliną uprawną tych trzech potężnych imperiów był właśnie amarantus. Oprócz niego w Ameryce Środkowej uprawiano również kukurydzę oraz ziemniaka. Każdy wie jak dobrze te dwie rośliny przyjęły się w Europie i na świecie. Teraz nadszedł czas na szarłat wyniosły, zwany przez łacinników amarantusem.
Co takiego niesamowitego jest w amarantusie?
Amarantus, nazywany „złotem Inków” oraz „zbożem XXI wieku” to ponad 60 gatunków, a wśród nich znajdują się zarówno rośliny jadalne, jak i ozdobne. Jest zaliczany do pseudo-zbóż, ponieważ nie jest trawą. Jego uprawy można spotkać na trzech kontynentach, a pojedyncza roślina rodzi ponad 50 tysięcy nasion! Świadectwa obecności amarantusa odkryto w grobowcach, które liczą sobie już 9000 lat!
To właśnie nauka przypomniała nam o szarłacie wyniosłym. W ostatnich latach naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Chin zainteresowali się tym zbożem, a wyniki ich badań okazały się nad wyraz pomyślne. Wyszło na to, że amarantus jest rośliną wyjątkową, niezwykle zdrową i dodatkowo prostą w uprawie. Produkty wytworzone z szarłatu wyniosłego wchodzą też na polski rynek. Jednym z producentów jest choćby firma Ekoprodukt, której marka o nazwie „Amarello – żywność bezglutenowa” oferuje szereg produktów opartych na amarantusie. W jej ofercie oprócz Amarantusa ekspandowanego, można znaleźć również m.in. talarki amarantusowe – Amarelki z prosem lub z owocami, Pieczywo chrupkie amarantusowe, czy też batona amarantusowego.
Czy amarantus jest zdrowy?
Mało powiedziane! Amarantus zawiera więcej białka niż inne zboża i w dodatku jest to białko o najwyższej, wśród zbóż, wartości odżywczej. W jego składzie znajdują się wszystkie aminokwasy egzogenne, których głównym źródłem w naszej diecie zwyczajowo jest białko zwierzęce. Produkty oparte na amarantusie zaleca się w diecie wegetariańskiej, wegańskiej oraz dla osób uczulonych na gluten.
Dodatkowo, żadne inne zboże nie zawiera tylu makro i mikroelementów. Ma więcej magnezu niż czekolada, więcej wapnia niż mleko i więcej żelaza niż szpinak. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz skwalenu, który jest odpowiedzialny za hamowanie procesów starzenia się skóry. Ma też wyższą niż inne zboża zawartość błonnika.
Bez wątpienia amarantus, ze względu na swoje walory smakowe i zdrowotne, powinien znaleźć się w każdej kuchni i na każdym stole, dodając zdrowia oraz satysfakcji kulinarnej zawodowym i domowym kucharzom.
Dokonywanie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego w
EKOPRODUKT Marek Kubara s.j. z Częstochowy
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013