Jeśli jednak nie uda nam się uniknąć przeziębienia proponujemy kilka domowych sposobów ułatwiających z nim walkę.

Temperatura

Wirusy przeziębienia lubią temperaturę w granicach 33-34 stopnie, dlatego podnosząc temperaturę swojego ciała powodujemy spowolnienie rozprzestrzeniania ich w naszym organizmie. W związku z tym zalecamy gorącą kąpiel, ciepłe ubrania oraz napoje, które pozwolą utrzymać odpowiednią temperaturę.

Czosnek

Naturalnym królem w walce z objawami przeziębienia jest nasz polski czosnek. Zawiera wiele witamin, ma działanie bakteriobójcze oraz zawiera olejki eteryczne. Możemy go przygotować na wiele sposobów, jednak musimy pamiętać, żeby nie przekroczył przy tym 60 stopni, gdyż traci wtedy swoje właściwości zdrowotne. Więcej na temat czosnku znajdziecie w naszym materiale.

 .

Mleko z czosnkiem i miodem

Jak już wspomniałem czosnek zawiera wiele substancji pomagających w walce z chorobą. Miód natomiast zawiera inhibiny, zapobiegające wzrostowi bakterii. Ważne aby napój nie miał więcej niż 40 stopni, ponieważ miód traci większość swoich właściwości.

Aby przygotować napój potrzebujemy:

  • 200 ml mleka
  • 2 ząbki czosnku
  • łyżkę miodu

Mleko gotujemy, a następnie studzimy do odpowiedniej temperatury. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz miód. Dokładnie mieszamy i pijemy. Tak sporządzony napój możemy zażywać 2 razy dziennie.

 .

Inhalacja

Bardzo trudno pozbyć się kataru. Istnieje wiele domowych metod walki z nim, jednak najskuteczniejsza jest inhalacja, która rozszerza naczynie krwionośne i zwiększa dopływ krwi do błon śluzowych. Najprostszym sposobem jest wrzucenie do miski rumianku i zalanie go gorącą wodą. Po chwili nachylamy się nad nią i przez 5 minut wdychamy powietrze poprzez nos. Zamiast rumianku możemy użyć kilka kropel oleju sosnowego lub lawendowego. Innym sposobem na inhalacje jest dodanie do kąpieli ziół lub olejków.

 .

Sok z cebuli

Na kaszel świetnie pomaga sok z cebuli oraz sok z buraków. Wystarczy popijać po łyżce napoju kilka razy dziennie, by skutecznie się go pozbyć. Proponujemy dodanie do soku czosnku oraz miodu, który urozmaici smak oraz wzbogaci właściwości lecznicze.

 .

kaszel

Na kaszel świetnie pomaga sok z cebuli oraz sok z buraków

Komentarze