Sezon grillowy zbliża się do nas wielkimi krokami a wielu już go rozpoczęło. Jak co roku, gdy tylko pogoda pozwala, dziesiątki tysięcy polskich szwagrów otwiera sezon grillowy. Działki i przydomowe ogródki zapełniają się urządzeniami do przygotowywania potraw, pojawiają się nagie torsy i schłodzone piwo. Za kilka dni upragniona „majówka”, na którą wszyscy czekamy z utęsknieniem. To właśnie wtedy najwięcej grillujemy!
Warto pamiętać, aby podczas tych wolnych dni zachować ostrożność i choć trochę zadbać o swoje zdrowie. Jak się okazuje, można to zrobić stosując kilka podstawowych zasad:
.
- organizując palenisko do grilla, należy pamiętać o używaniu brykietu lub węgla drzewnego, a do jego rozpalenia wyłącznie podpałki wyprodukowanej z naturalnych substancji (większa wydajność oraz mniejsza toksyczność substancji zawartych w tych produktach),
- do grilla nie należy dorzucać elementów zawierających żywicę (szyszki, drzewa iglaste i ich igły) ani drewna z dodatkiem farby lub lakieru (szkodliwe związki chemiczne),
- zawsze należy używać aluminiowych tacek (ewentualnie folii aluminiowych), które uniemożliwiają dostanie się żaru do naszego mięsa (ściekający tłuszcz mógłby spowodować wydzielanie się szkodliwych związków np. rakotwórczej substancji – benzopirenu),
- stosowanie takich przypraw jak: oregano, tymianek, bazylia, rozmaryn, mięta oraz szałwia, znacznie redukuje wydzielanie się szkodliwych związków np. wolnych rodników,
- nie należy używać nadpalonego węgla do ponownego grillowania, ponieważ nagromadzone w nim toksyny mogą uwolnić się do naszych produktów spożywczych znajdujących na grillu.
.
To co na grilla?
Po zachowaniu powyższych wskazówek warto zastanowić się, co tak naprawdę będziemy grillować. Należy zadbać, o to aby spożywane mięso nie posiadało nadmiernej ilości tłuszczu np. chuda wołowina, indyk, kurczak albo ryby. Szczególnie te ostatnie – ryby zawierają kwasy omega 3, dzięki czemu przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu, nadciśnienia oraz chorób serca.
Oprócz produktów mięsnych można także skorzystać ze świeżych warzyw i owoców (ze względu na ich niskokaloryczność) np. papryka, cukinia, kabaczek, szparagi, pieczarki, cebula, czosnek, pomidory koktajlowe, banany, ananas, gruszki czy też jabłka. Uznawane są one za bogate źródło antyoksydantów, naturalne źródło błonnika oraz zawierają cenne witaminy i wartości odżywcze.
.
.
Na koniec należałoby też wspomnieć o napojach oraz odpowiednim nawodnieniu organizmu (szczególnie w słoneczne dni). Zdecydowana większość z nas opowiedziałaby się za dobrze zmrożonym piwkiem, które idealnie komponuje się z grillem.
Niestety połączenie alkoholu z tłustym pożywieniem jest niezdrowe, ponieważ prowadzi do znacznego obciążenia wątroby i żołądka. Jednakże w tym przypadku, zachowując zdrowy umiar, bez obaw możemy cieszyć się wolnym czasem oraz słoneczną pogodą.
Wzniesienie toastu, a tym samym uczczenie rozpoczęcia naszego sezonu grillowego nikomu nie zaszkodzi w pokonaniu wszelkich, napotkanych trudności pojawiających się w kolejnych dniach codziennego życia.
.
Norbert Krystman