Czarny bez i jego właściwości w medycynie ludowej

Dla dawnych Słowian, co widać w podanym powyżej linku, czarny bez odgrywał specyficzną rolę. Śmiało można powiedzieć, że niósł śmiertelne zagrożenie i trzeba było wiedzieć jak się z nim obchodzić. Jeden niewłaściwy krok i mogło dojść do prawdziwego nieszczęścia.

.

Demony i złe duchy zamieszkujące w krzewach czarnego bzu są zawsze głodne i wciąż zastanawiają się jak i komu wyrządzić kolejne szkody. Z radością wyczekują śmierci któregoś z domowników, by pojmać jego duszę i zmusić ją by pociągnęła za sobą kolejnego z żyjących. Aby tego uniknąć pod krzewem wylewano „trupią wodę”, czyli wodę którą wcześniej obmywano ciało zmarłego. Miało to nasycić demony, które zajęte taplaniem się w trupich ściekach, zapominały o odlatującej duszy nieboszczyka.

Współcześnie, w różnych zapomnianych przez Internet zakątkach Europy, wciąż wierzy się w moc czarnego bzu. Skoro ciał nie myje się już w domu, praktykuje się oblanie czarnego bzu… wodą z miodem. Jest to swoisty rodzaj ofiary, ewentualnie łapówki, składanej demonom. Chodzi o to, aby złe duchy delektując się miodem, zapomniały o ulatującej duszy zmarłego i nie doprowadziły do śmierci kolejnego z domowników.

Woda i miód, ma się rozumieć, to nie jest jakaś specjalnie wygórowana cena za życie bratanka, siostry czy babci.

.

Jak się okazuje, w ludowych wierzeniach, aby czarny bez „zadziałał” leczniczo, należało spełnić kilka, wcale nie prostych, warunków:

  • Do leczenie schorzeń umysłowych gałęzie hyćki należało zbierać miedzy dniem Wniebowstąpienia a dniem narodzin Matki Boskiej. Inaczej efekt mógł być, delikatnie mówiąc, odwrotny.
  • Każda choroba miała zostać uleczona, jeśli chory będzie codziennie leżał kilka godzin pod krzewem bzu.
  • Kwiaty na herbatę będą działać leczniczo tylko i wyłącznie jeśli zostały zebrane w Noc Kupały, równo o północy. 
  • Jeśli w święto Kupały zjadło się kiść kwiatów hyćki, żadne choróbsko nie dopadnie nas przez cały rok! Aż do następnej Nocy Kupały!
  • Masz gorączkę? Nie ma problemu. Trzeba poprosić kogoś aby uderzał się po twarzy gałązką bzu mokrą od rosy.
  • Jeśli Twój mężczyzna ma problemy z erekcją, musi oddawać mocz przez rurki z bzu. Problem zniknie jak ręką odjął.
  • Czarny bez był również pomocny w przepowiadaniu przyszłości. Jeśli kwitł po raz kolejny jesienią, oznaczało to, że jeden z domowników, osoba młoda i lubiana, rychło umrze.

.

Jak widać z czarnym bzem nie ma żartów…

.

dżem z czarnego bzu, źródło: pixabay.com

Jak widać z czarny bzem nie ma żartów…, źródło: pixabay.com

.

Komentarze