No właśnie, jak? Każdemu z nas co jakiś czas przydarzy się zatrucie alkoholowe. Jak walczyć z kacem? Jestem pewien, że wszyscy mamy jakieś swoje sposoby, ale czy ktoś wynalazł jakąś uniwersalną formułę? Oczywiście najlepszym sposobem byłoby nie picie, ale bez przesady – człowiek nie zwierzę, samą wodą się nie napije!

Jak walczyć z kacem?

Po dobrym piciu wątroba odradza się przez 30 dni!

Niestety, wydaje się, że nie da się całkowicie wyeliminować efektów związanych z „dniem po.” W tym przypadku nie ma żadnej cudownej „pigułki”, która rozwiąże problem za nas. Ale to, że efektów kaca nie da się zneutralizować całkowicie, nie znaczy, że nie można ich zminimalizować.

Jak już wspomniałem: sposobów jest naprawdę wiele. Niektórzy posuwają się do prawdziwego ekstremum, inni po prostu próbują przeleżeć ten dzień. Jak informował mnie znajomy lekarz: po dobrym piciu wątroba odradza się przez 30 dni! Spożywanie alkoholu, zwłaszcza w dużych ilościach, to spore obciążenie dla organizmu. Pamiętajmy jednak, że ludzie piją przy różnych okazjach, w różny sposób i w różnych ilościach. Co najważniejsze: ludzie pili tysiące lat temu, piją dziś i z pewnością będą pić w przyszłości. Natura dostarcza nam kilu podpowiedzi jak poradzić sobie z kacem, a zatem do dzieła.

.

Czym jest kac i jakie są jego przyczyny?

Kac to nie tylko problemy fizyczne, ale również złe samopoczucie oraz smutek. Alkohol zmienia metabolizm organizmu, ponieważ jest on wydalany w takiej samej postaci, w jakiej został przyjęty. Do efektów kaca zalicza się m.in.: ból głowy, pragnienie, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, biegunkę, uczucie rozbicia, apatię, problemy z koncentracją, bezsenność, osłabienie, nadmierny apetyt, dreszcze, potliwość, drgawki, zaburzenia równowagi, depresję oraz rozdrażnienie. Nie zapominajmy również o wstręcie do alkoholu!

Pierwsza odpowiedź na pytanie o przyczynę kaca jest prosta: alkohol. Ale co dokładnie powoduje problemy „dzień po”? Jedną z koncepcji jest reaktywność aldehydu octowego, może ona być jednak kwestionowana ze względu na brak objawów kaca u osób spożywających napoje energetyzujące. Z drugiej strony, blokada enzymu usuwającego aldehyd gwałtownie zwiększa objawy kaca. Inna teoria mówi, że objawy spowodowane są odwodnieniem mózgu (mózg jest jednym z narządów, które zawierają procentowo najwięcej wody).

Innym powodem może być odwodnienie organizmu poprzez zwiększenie wydalania wody z organizmu. Możliwe również, że za kac odpowiadają również minimalne ilości metanolu w alkoholu, czego dowodem może być zmniejszenie się objawów po wypiciu drobnej ilości etanolu wiele godzin „po”. Również zawartość innych związków takich, jak wyższe alkohole (propanole, glikole), aceton, taniny, powstające w wyniku fermentacji napojów alkoholowych powoduje powstawanie kaca. Z tego względu najłagodniejsze dla organizmu są napoje na bazie alkoholu rektyfikowanego (wódki czyste), w przeciwieństwie do piwa, wina, wódek gatunkowych (whisky, gin, rum, brandy).

.

jak walczyć z kacem?

Efektów kaca nie da się całkowicie zneutralizować, ale można je ograniczyć.

 

.

Komentarze