Zakończyłam produkcję octu jabłkowego, mam go sporo i teraz robię wielkie octowe zalewanie. Sam widok zatapianych roślin uświadamia mi jak piękno potrafi w każdej chwili wsunąć się do naszego życia.

Cud uważności temu sprzyja, nic nie musisz robić, tylko patrzeć i chłonąć chwilę: ruchu zielonych gałązek w złotym płynie, plusku ząbków czosnku i koralowych owoców głogu, zapach mięty.

Teraz zakręcanie słoików i układanie w porządku na piecu. Mieni się mój piec w zachodzącym świetle złoto-przejrzyście.Jeszcze i jeszcze – każdego dnia  drogocenne chwile ustawione w rządku jak te słoiki, trafiają do nas. I znów możemy patrzeć w zachwycie.

o1-1050x700

Przepis na podstawowy ocet, który możecie wykorzystywać np. jako bazę do produkcji innych octów, znajdziecie na blogu Herbiness. Zajęłam się przetwarzaniem zgromadzonych ziół, ocet to jeden ze sposobów oprócz suszenia, maceracji olejami, alkoholem. Domowy ocet ma sporo wartości, dlatego też zrobiłam go sporo i będę wykorzystywała nie tylko jako dodatku do sałaty i sosów, ale przede wszystkim jako dodatku do napoju.

Przepis jest prosty – 1 łyżka octu na szklankę ciepłej wody i już lekko kwaśny jest gotowy do spożycia. To doskonała alternatywa dla osób, które nie lubią słodkich napojów i dla tych, które lubię mieć świadomość spożywania czegoś zdrowego, bo ocet należy do czołówki tych super zdrowych pokarmów. Większość osób robi soki na zimę do dolewania do wody, czy herbaty – moja piwnica zapełnia się octami.

.

Wartości lecznicze octu jabłkowego:

  • zawiera witaminy i mikroelementy,
  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • wspomaga proces odchudzania,
  • likwiduje przykrą woń ciała i ust,
  • dobrze wpływa na włosy i paznokcie – płukanki,
  • stymuluje pracę nerek,
  • reguluje pracę układu pokarmowego, dostarcza dobrych bakterii.

.

SAM_5631

.

Postanowiłam troszkę urozmaicić spożywanie super zdrowego octu i dorzucić do bazy kilka dodatkowych związków czynnych. I tak np w moim zamyśle pwostały przepisy na:

  1. Ocet na dobre samopoczucie -zawiera liście szałwi, ogórecznika, mięty, owoce głogu
  2. Ocet estragonowy – narosło go u mnie sporo w ogródku i przy okazji okazało się, że jest niezniszczalny, nawet grad nie dał mu rady. To dobra przyprawa do ryb i mięs, można 1 łyżkę octu estragonowego zmieszać też z surówką, co podniesie walory smakowe, np marchwi. Tym octem możemy też płukać jamę ustną, jeśli czujemy u siebie nieświeży oddech. Estragon w połączeniu z octem skutecznie zabije bakterie. Oczywiście do płukania należy ocet rozcieńczyć z wodą – 1 łyżkę octu zalewamy niepełną szklanką ciepłej, przegotowanej wody.
  3. Ocet czosnkowy – wzmacnia odporność, niezastąpiony w walce z wirusami i bakteriami, ma również silne działanie przeciwmiażdżycowe, 8 ząbków czosnku zalać 200 ml octu
  4. Ocet kosmetyczny – doskonały jako baza do toniku na twarz lub też na stłuczenia, opuchlizny, do płukania chorego gardła. Zawiera kwiat nagietka, ziele żółtlicy
  5. Ocet głogowy – do wszelkich sałat, smak lekki, ładny kolor, wspomaga akcję serca, dodatkowo mogą go popijać osoby znerwicowane
  6. Ocet uspokajający – świetny jako okład na bolącą głowę i jako zapowiedź dobrego snu, zawiera liście męczennicy, szyszki chmielu , ziele nawłoci, ziele melisy.

.

Zasady produkcji octów ziołowych

  • Materiał roślinny zalewamy najlepiej lekko ciepłym octem, składniki aktywne szybciej przejdą do płynu.
  • Zioła powinny być przykryte, dzięki temu nie rozwiną się bakterie.
  • Codziennie potrząsamy słoiczkami, to też zapobiega rozwojowi pleśni.
  • Po 2 tygodniach octy zlewamy i przecedzamy przez gazę do przygotowanych słoików, podpisujemy.
  • Jeśli uzyskany smak ostów jest zbyt słaby, możemy powtórzyć proces zalewania ziół. Czyli do przecedzonego octu dodajemy znowu świeżych lub suszonych ziół i trzymamy przez 2 tygodnie.

Octy ziołowe kwiatowe używamy, np do pielęgnacji twarzy, oczywiście w rozcieńczeniu 1 łyżka stołowa octu na 200 ml wody źródlanej. Octy ziołowe służą jako dodatek do dressingu,  sałat i surówek, jako dodatek do sosów do mięs oraz przede wszystkim jako napój dostarczający organizmowi dobre bakterie. Zobacz też efekt płukania umytych włosów w wodzie z octem. Błysk? 

Jakie są Twoje kompozycje octowe?

.

Małgorzata Kaczmarczyk

Ziołowa Wyspa

.

SAM_5633-2

Komentarze