Rumianek pospolity to jedna z bardziej popularnych roślin leczniczych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. O jego pozytywnych właściwościach słyszał chyba każdy.

Ta niepozorna roślina korzystnie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wygląd. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych faktów na temat tej niezwykłej rośliny.

Rozjaśnianie włosów

Rumianek ma silne właściwości rozjaśniające, dlatego też tak chętnie używany jest w produkcji kosmetyków dla blond włosów. Rozjaśnianie włosów rumiankiem to metoda znana już od dawna. Wystarczy kupić rumianek, zrobić z niego napar, a następnie wypłukać w nim włosy.

Rozjaśnianie tym sposobem o wiele mniej niszczy włosy, niż wtedy, gdy używamy chemicznych rozjaśniaczy. Dodatkowo wydobywa on głębię koloru oraz działa zmiękczająco.

.

rumianek

Rozjaśnianie rumiankiem o wiele mniej niszczy włosy, niż wtedy, gdy używamy chemicznych rozjaśniaczy. Dodatkowo wydobywa on głębię koloru oraz działa zmiękczająco. Źródło: Pixabey.com

.

Rumianek na bezsenność

Przewracasz się z boku na bok i nie możesz zasnąć? Napar z rumianku wykazuje działanie odprężające i uspokajające. Pomaga także w zasypianiu.

Przygotowanie nie jest skomplikowane – łyżeczkę rumianku należy zalać gorącą wodą a następnie parzyć przez 20 minut pod przykryciem. Przygotowany napar należy wypić mniej więcej pół godziny przed snem.

.

rumianek

Przewracasz się z boku na bok i nie możesz zasnąć? Napar z rumianku wykazuje działanie odprężające i uspokajające. Pomaga także w zasypianiu. Źródło: Pixabey.com

 .

Branża kosmetyczna

Rzadko zdarza się by ktokolwiek miał alergię na rumianek, dlatego też tak chętnie wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków oraz dermokosmetyków. Znajdziemy go w kremach, balsamach, pastach do zębów oraz płynach do kąpieli. Działa kojąco na skórę, odświeża ją, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych.

Dodatkowo rumianek sprawdzi się także przy stanach lękowych, migrenach, zapaleniach spojówek, problemach trawiennych czy kolkach u niemowląt. Niewątpliwą zaletą tej rośliny jest jego niska cena. Warto więc stosować go codziennie, jeżeli dobre samopoczucie oraz zdrowie nie są nam obojętne.

.

Anna Białka

 

Komentarze