Przed nami jeszcze sporo czasu zanim nadejdą święta. W klasie jednak przygotowujemy się do nich dużo wcześniej, aby można było nacieszyć się świąteczną atmosferą.

Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc to dla mnie zawsze bardzo miły czas w szkole. Atmosferę świąt wielkanocnych można połączyć z nadejściem wiosny, kiedy pojawiają się pierwsze kwiaty, owoce i warzywa. Niedługo zaczniemy znowu zajmować się naszym ogrodem, który założyliśmy wraz z uczniami. Dzisiaj jednak chciałabym przedstawić Wam kilka propozycji zabaw wielkanocnych, w które mogą zaangażować się również rodzice. 

Choć do Wielkanocy zostało jeszcze sporo czasu chciałabym zachęcić Was do świątecznych zabaw plastycznych z dziećmi lub z uczniami. O tym jak ważne są tego typu zajęciach pisałam więcej w artykule na temat zajęć plastycznych w karnawale. 

.

Celem wielkanocnych spotkań z rodzicami oraz wykonywanie prac plastyczno-technicznych przez dzieci jest:

  • wyrażanie uczuć związanych ze świętami,
  • branie aktywnego udziału w życiu grupy,
  • przypomnienie tradycyjnego ciasta i potraw wielkanocnych,
  • zgodna współpraca w parze z rodzicem i z grupą,
  • rozwijanie twórczej aktywności dziecka,
  • poznanie zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi,
  • kultywowanie tradycji wielkanocnych,
  • rozwijanie sprawności manualnych.

.

Dlaczego zajęcia plastyczne są ważne?

Działalność plastyczna wymaga posługiwania się różnorodnymi narzędziami, przyborami i materiałami, dzięki temu dziecko może tu zdobyć nawyk trzymania i posługiwania się nimi, w systematyczny sposób doskonali wówczas umiejętności manualne.

Moi uczniowie większość prac wykonują samodzielnie. Zachęcam ich do tego, by sami dobierali kolory podczas kolorowania i staram się w jak najmniejszym stopniu ingerować w to, co przygotowują podczas zajęć. W ten sposób kształtuje się ich wyobraźnia i samodzielność. Tak również było na świątecznym spotkaniu z rodzicami, podczas których zaprosiliśmy ich do wspólnej zabawy. To już nasza szkolna tradycja a podczas spotkania rodzice razem bawią się z dziećmi, chętnie przypominają sobie swoje szkolne czasy i wraz ze swoimi dziećmi wykonują piękne ozdoby wielkanocne.

.

Propozycje zabaw wielkanocnych

Rodzicom i nauczycielom proponuję kilka zabaw wielkanocnych. Wśród moich propozycji znajdują się:

Projekt wielkanocnego stołu

Ozdabianie pisanek cekinami

Baranek z masła

.

Świąteczny stół

Dzieci do pracy wykorzystały kolorowe papierowe talerzyki , plastikowe sztućce, świąteczne serwetki oraz gazetki reklamowe.

Uczniowie podzielili się na grupy zadaniowe. Każda grupa starała się pokazać swój stół w innych kolorach lub wykorzystując także własne rysunki. Na stołach znalazły się świąteczne potrawy. Na koniec cała grupa zasiadła do stołu.

.P1060410

P1060437

.

Ozdabianie pisanek cekinami

Te zajęcia odbyły się w towarzystwie rodziców. Zabawa miała charakter warsztatów 

Dzieci ozdabiały styropianowe jajka cekinami. To praca dla szczególnie cierpliwych.

P1060462

P1060468

P1060503

.

Wielkanocny baranek 

Ostatnim pomysłem na wielkanocne zajęcia z dziećmi jest stworzenie baranka z masła. 

P1060513

P1060541

.

Namawiam wszystkich nauczycieli, aby zapraszać rodziców do wspólnej zabawy, która może być ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu i zacieśnianiem więzi między dzieckiem i rodzicem.

Anita Zarówna

zarowna@op.pl

Komentarze