„Smak własnoręcznie zrobionego jedzenia jest nieporównywalny. Nie da się go porównać z serami, czy chlebem kupowanym w sklepach na co dzień.” – temat warsztatów serowarskich i chlebowych, przybliżyła nam Joanna Włodarska z Akademii Siedliska Pod Lipami.

 .

Do kogo skierowane są warsztaty? Czy najmłodsi również znajdą coś dla siebie?

Warsztaty skierowane są do wszystkich, którzy lubią gotować oraz dla zainteresowanych naturalną, wytwarzaną dawnymi sposobami żywnością. Mogą to robić wszyscy niezależnie od wieku. Jeżeli chodzi o dzieci – być może trzylatek miałby mały problem, ale myślę, że z drobną pomocą rodziców powinien dać sobie bez problemu radę.

.

Kiedy odbywają się warsztaty?

Nasze warsztaty organizowane są cyklicznie w całej Polsce. Program jest podobny, lecz w zależności od pory roku może się nieznacznie różnić kilkoma dodatkowymi atrakcjami. Na przykład wiosną i latem organizujemy warsztaty zielarskie. O tej porze roku, niestety, nie da się tego robić, więc skupiamy się przede wszystkim na warsztatach serowarskich i chlebowych

.

Od czego się one zaczynają?

Startujemy zawsze w sobotę i zaczynamy od najprostszego sera podpuszczkowego, wywodzącego się z tradycji wiejskiej, podlaskiej – sera korycińskiego.

Jest to tak zwane „wprowadzenie w temat”, gdyż jest to najłatwiejszy ser do wykonania i rzadko kiedy sprawia jakiekolwiek kłopoty.

Warsztaty trwają dwa dni, więc oczywiście na serze korycińskim się nie kończy. Następnie wytwarzamy ser żuławski podpuszczkowy, również wywodzący się z tradycji wiejskiej, lecz jego receptura pochodzi z Holandii i ser ten na tereny obecnych Żuław przybył w XVII wieku.

..

Co jest niezbędne do stworzenia takiego sera?

Robiąc ser, pracujemy na żywych organizmach. Jego smak i charakter zależą od rodzaju bakterii, jakich doda się do mleka, czy od temperatury dojrzewania – to wszystko wpływa na końcowy rezultat.

Robienie sera składa się z kilku etapów. Jednak, co najważniejsze – musimy mieć prawdziwe mleko, najlepiej prosto od krowy. Nie może być to mleko UHT, ani pasteryzowane w wysokiej temperaturze, bo sera nie uda się wówczas zrobić.

.

Sprawdź nasze warsztaty! KLIKNIJ

.

Jednak oprócz produkcji serów, goście będą mogli upiec własny chleb

Owszem. Podczas warsztatów uczymy piec chleb wedle naszych tradycyjnych receptur. Jest to chleb na żytnim zakwasie. Staram się przekazać swoją wiedzę na temat pieczenie chleba w taki sposób, aby można było upiec go w każdym piekarniku w domu. Mało kto ma dziś piec chlebowy, jednak nie przeszkadza to w niczym, aby piec własny, fantastyczny chleb na zakwasie.

Oprócz chleba trobić będziemy także masło, które poniekąd powstaje przy okazji. Bo skoro mamy już mleko, zbieramy z niego śmietankę i z tej śmietanki wytwarzamy masło, tak jak to było robione od wieków na wsiach, i tak jak powinno być to robione również i w dzisiejszych czasach. Wszystko opieramy na najprostszych, naturalnych, domowych metodach.

.

Zapowiada się więc weekend pełen atrakcji!

Zgadza się. Dodam również, że pierwszego dnia robimy także ser gouda i tę właśnie goudę kursanci zabierają do domu, aby mogła dojrzeć zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi na warsztatach. Taki ser będzie gotowy do zjedzenia 6 tygodni później. Drugiego zaś dnia, zajmujemy się serami w typie oscypka, wypiekiem chleba oraz produkcją camemberta.

Jeżeli mamy dostęp do koziego mleka, robimy również z niego sery. Niestety, nie zawsze jest taka możliwość, bo mleko to nie jest ogólnodostępne, ale jak tylko jest taka szansa, to jako bonus wprowadzamy także sery kozie. Dodatkowo każdy uczestnik kursu na sam jego koniec dostaje zestaw przepisów dla siebie.

 

Warsztaty odbędą się 12 września o godzinie 11:00 w miejscowości Ruciane-Nida
Więcej informacji: tutaj

 .

Rozmawiała Anna Białka

Komentarze