Smaki z Polski zostały oficjalnym partnerem festiwalu Fotocooltura. Z tej okazji chcemy Wam zaprezentować miasto, które wkrótce stanie się ogólnopolską stolicą fotografii. 

Wielu z Was pochodzi właśnie z takich małych miasteczek. Ja również i dlatego cieszę się, że to właśnie w Obornikach pojawią się największe sławy polskiej fotografii. Mało kto interesuje się historią Obornik, ale warto pamiętać, że to właśnie małe miasteczko odwiedził w 1299 książe Władysław Łokietek, a na dworcu w Obornikach, w 1918 roku witany był Ignacy Paderewski. Z Obornik pochodzi również Piotr Wedelicki, nadworny lekarz Zygmunta Starego.  

DSC_3189_SzP

Oborniki są często nazywane sypialnią Poznania. To tutaj wyrastają jak grzyby po deszczu osiedla domków jednorodzinnych a miasto wciąż się rozrasta. Położone nad Wartą, przy ujściu Wełny, Oborniki są doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek, spacery, a jesienią można tu przeżyć prawdziwy najazd grzybiarzy. 

DSC_1384_SzP

Raz w roku, podczas Dni Obornik ulice przemieniają się w kolorowe kiermasze pełne ludzi, a wieczorem można wybrać się na jedyne w swoim rodzaju puszczanie wianków, zakończone pokazem sztucznych ogni. Ta wyjątkowa noc, jeden raz w roku wzrusza nawet najtwardszych Oborniczan. 

DSC_5891_SzP

DSC_0709_SzP

DSC_5776_SzP

W tym roku Oborniki przeżyją prawdziwe oblężenie za sprawą Festiwalu Fotocooltra i będzie fotografowane z każdej strony. Warto poznawać polskie miasteczka właśnie z tej drugiej strony, dostrzec w nich to, czego na codzień jego mieszkańcy nie zauważają. To przecież właśnie dlatego jeździmy do włoskich prowincji, francuskich wiosek i hiszpańskich miasteczek. Czemu nie pojechać do takiego miejsca w Polsce? Zapraszamy do Obornik na Festiwal i nie tylko! 

DSC_2249_SzP

DSC_5956_SzP

DSC_1640_SzP

.

Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj

Tekst: Katarzyna Zarówna

Komentarze