Piszecie o polskich miastach a dlaczego nie napiszecie o Wągrowcu? – napisał do nas Łukasz Szymkowiak. Dlaczego nie? – pomyśleliśmy i jak pomyśleliśmy tak zrobiliśmy.
Wągrowiec to miasto w województwie wielkopolskim, oddalone od Poznania o 60 km. Choć mroźna sobota wcale nie sprzyjała spacerowi po mieście, my uzbrojeni w aparaty fotograficzne i prawie 3 godziny wolnego czasu pojechaliśmy do miasta Wągrowiec, aby spotkać się z Łukaszem. Nasz przewodnik mieszka w Wągrowcu i interesuje się jego historią, czego nie było trudno zauważyć, a raczej nie usłyszeć. Małe miasteczka mają to do siebie, że ich mieszkańcy często zapominają o tym, co niegdyś było ich dumą i potęgą miasta. Łukasz jednak pokazał nam zakamarki i miejsca, których próżno szukać na mapie zabytków. Na początku nasze kroki skierowaliśmy do bardzo nietypowego miejsca. Na zdjęciu możecie zauważyć ciekawe zjawisko hydrologiczne, co podkreślał Łukasz, mylnie nazywane jest bifurkacją. Jednak bifurkacja to zupełnie coś innego, ale i tak skrzyżowanie rzeki Wełny i Nielby to bardzo rzadkie zjawisko. Zostało uzyskane metodą sztuczną podczas prac melioracyjnych w 1830 roku.
.
Na uwagę zasługuje również późnogotycki kościół św. Jakuba Apostoła. Obok można zobaczyć drewnianą, podmurowaną dzwonnicę z 1847 r oraz zabytkowy dzwon.
Wychodząc z kościoła zobaczyć możemy pomnik ks. Jakuba Wujka, który jako pierwszy przetłumaczył Biblię na język polski, a który urodził się w Wągrowcu i był z nim z związany.
Idąc dalej zwiedzamy liceum, które bardzo związane jest z historią Wągrowca i Powstaniem Wielkopolskim.Tablica upamiętniająca Powstanie Wielkopolskie na tym terenie informuje, że to właśnie tutaj rozpoczęło się wyzwolenie Wągrowca. Z liceum w Wągrowcu wiąże się też historia Stanisława Przybyszewskiego, który był jego absolwentem.
W Wągrowcu możemy również zwiedzić Izbę Tradycji Pożarnictwa, na szczycie wieży znajduje się taras widokowy.
Muzeum Regionalne w Wągrowcu stanowi źródło wiedzy o regionie jakim są Pałuki. Stałe ekspozycje informują zwiedzających o historii regionu oraz dziejach miastach. Na zdjęciu widoczne są tradycyjne stroje pałuckie, które są haftowane haftem pałuckim. Jego cechą charakterystyczną jest wypukłość niektórych elementów. Zanim haft pojawił się na bieliźnie i serwetach haft zdobił elementy ludowego stroju.
Kiedy opuścimy budynek muzeum możemy skierować się ku pocysterskiemu zespołowi klasztornemu. W murach można zwiedzić krużganki i dziedziniec wewnętrzny. W pocysterskim kościele znajduje się zrekonstruowany ołtarz z wizerunku z XVIII w. W Wągrowcu istniał także cmentarz żydowski założony na początku XIX wieku. Podczas wojny został zniszczony, a w 2001 roku zajęto się nagrobnymi płytami, które stoją w Wągrowcu do dziś.
.
Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj i tutaj)
Tekst: Katarzyna Zarówna