Miasto to jest malowniczo położone na wzgórzach morenowych nad rzeką Noteć na skraju Puszczy Noteckiej. Pierwsze wzmianki o Czarnkowie pochodzą z kroniki Galla Anonima z XII wieku.

W końcu XIII w. Czarnków został nadany przez ówczesnego księcia Władysława I Łokietka, możnemu rodowi Nałęczów, którzy od nazwy miasta przyjęli nazwisko Czarnkowskich. Nałęczowie na miejscu dawnego grodu lub w jego pobliżu wznieśli zamek, a w miejscu dawnej osady targowej nastąpiła lokacja miasta.

Na liście zabytków Czarnkowa jest kilka perełek. Ja zdecydowałem się zobaczyć kościół pw. św. Marii Magdaleny. Do naw przylegają kaplice, zamknięte XVII wiecznymi kratami ozdobionymi herbem Czarnkowskich – Nałęczów.

.

Czarujacy Czarnków-4823

.

W kaplicy Świętych Aniołów Stróżów mieszczą się najcenniejsze pamiątki Czarnkowa. W ołtarzu obraz Anioła Stróża. W południowej ścianie wmurowano spiżową tablicę, będącą pełną pochwał genealogią rodu Czarnkowskich. Tam też można odczytać historyczną datę założenia Czarnkowa – 1192.

W zachodniej ścianie widnieje renesansowy przyścienny nagrobek Macieja i Katarzyny Czarnkowskich wykonany z marmuru kararyjskiego. W górnej niszy postać rycerza w charakterystycznej renesansowej pozie, przypominającej człowieka pogrążonego we śnie. W dolnej niszy – postać niewieścia w stroju przypominającym zakonny, z różańcem w dłoni. Nagrobek wyszedł spod dłuta Hermana van Hutte i Jana Zaręby.

.

Czarujacy Czarnków-4817

.

Najcenniejszym zabytkiem jest cynowa trumna z XVII wieku, wykonana przez Jakuba Kanadeja, kryjąca szczątki najznakomitszego przedstawiciela rodu Czarnkowskich – Adama Sędziwoja. Boki trumny są ozdobione tondami – kolistymi reliefami, przedstawiającymi rycerskie czyny zmarłego. Czoło sarkofagu zdobi przymocowany na stałe portret trumienny, będący unikatem sztuki sepulkralnej w Polsce.

.

Czarujacy Czarnków-4819

.

Czas wypić kawę. Oglądam rynek i spaceruję klimatyczną uliczką z pięknie odrestaurowanymi kamienicami. Zmierzając do kawiarni poznałem kilka szczegółów z życia rodzinnego miłej Pani podlewającej akurat na balkonie pelargonie. Kawa była wyśmienita.

.

Czarujacy Czarnków-4845

.

Wyjeżdżając na północ z Czarnkowa do Trzcianki trasą 178 mijamy przepiękny most na Noteci. Widać z niego przystań wodną. Tam udałem się w poszukiwaniu nowych wrażeń.

.

Czarujacy Czarnków-4861

.

Nie zawiodłem się. Miasto znakomicie wykorzystało swoje położenie nad rzeką. W lipcu 2011 r oddano do użytku przystań wodną. Nowoczesna marina to komfortowe miejsce do rekreacji. Dzięki uprzejmości bosmana Zdzisława Grosmana w Kapitanacie mariny usłyszałem wiele ciekawych opowieści. 

.

Czarujacy Czarnków-4891

.

Czarujacy Czarnków-4875

.

„Dzięki slipowi do wodowania łodzi i jachtów, czytamy na portalu www.teraznotec.pl, można swoją podróż tu rozpocząć. Czarnkowska przystań spełnia wszystkie standardy, do których przyzwyczaili się wodniacy przemierzający śródlądowe szlaki Europy. Można tu uzupełnić zapas wody, opróżnić zbiorniki ściekowe, wymienić butle gazowe. Istnieje również możliwość podłączenia łódki do instalacji elektrycznej. Na terenie przyległym do przystani urządzono pole biwakowe, miejsce na ognisko, grilla. Istnieje także możliwość przechowywania łodzi czy wynajęcia motorówki. Jak przystało na profesjonalną marinę jest też bosman, który nie tylko zadba o pływających, ale także pomoże w sytuacjach awaryjnych.”

.

Czarujacy Czarnków-4892

.

Czarujacy Czarnków-4903

.

Miałem okazję zobaczyć wysłużony kajak z lat siedemdziesiątych XX wieku, który będzie wkrótce podwieszony jako eksponat w wypożyczalni kajaków.

.

Czarujacy Czarnków-4902

.

Czarujacy Czarnków-4896

.

Czy warto pojechać do Czarnkowa na weekend? Zdecydujcie sami. Ja zarzuciłem kotwicę i miło spędziłem czas w tych „pięknych okolicznościach przyrody”.

.

Czarujacy Czarnków-4869

Tekst i Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj)

Komentarze