Teren Podkarpacia najbardziej kojarzy nam się z górami, owcami i nieograniczonymi przestrzeniami. Może się również kojarzyć z wolnością, pustelniami i świeżym powietrzem, ale na pewno nie z sadami. Jednak dziś zaprezentujemy jeden z produktów wpisanych na listę Produktów Tradycyjnych, który wytwarzany jest z miejscowych śliwek, a mianowicie powidło galicyjskie z kotła.
Wieś Husów
Historia powstania produktu przenosi nas do miejscowości Husów leżącego w powiecie łańcuckim. W XIX i XX wieku rozpoczął się proces rozwoju organizacji chłopskich. Powstawały koła rolnicze, a także większe organizacje jak Galicyjskie Towarzystwo Gospodarskie, którego głównym celem było szerzenie wiedzy dotyczącej nowoczesnych metod rolnictwa. Do wsi zaczęli docierać propagatorzy sadownictwa, którzy przyczynili się do zmiany sposobu gospodarowania terenem przez mieszkańców. Wpływ na decyzję miały również sąsiednie wsie, które dobrze zarabiały na sprzedaży owoców. We wsi pojawiły się pierwsze sady jabłkowe i śliwkowe.
Powidło Galicyjskie z kotła
Dzięki dużej ilości śliwek zaczęto wytwarzać przetwory pozwalające cieszyć się owocami podczas zimy. Początkowo powidła przygotowywano w domach w miedzianych kotłach, jednak pojawienie się we wsi wielkiego miedzianego kotła spowodowało, że lokalny przysmak mogło na raz smażyć nawet 2-3 rodziny. Powidła smażono bez dodatku cukru do momentu, w którym potrawa otrzymała odpowiednią gęstość i wyrazisty zapach. Produkt jest dumą regionu i każdy turysta powinien spróbować tego przysmaku.
Obszar wsi Husów leży w granicach obszaru chronionego krajobrazu, dlatego warto odwiedzić ten region ze względów kulinarnych i przyrodniczych.