Groch i fasola znane nam są doskonale ale kto pamięta również o ich strączkowej siostrze ciecierzycy? Jest to jedno z najpopularniejszych warzyw strączkowych na świecie. 

Ciecierzyca czy też cieciorka, nazywana jest także grochem włoskim. Przybyła do nas z Bliskiego Wschodu gdzie uprawiana była 6500 r.p.n.e. Na początku pojawiła się w basenie Morza Śródziemnego, a uprawia się ją także w Indiach. Jest tam dość ważnym składnikiem wielu potraw. Cieciorki niestety nie spotkamy w środowisku naturalnym, jest ona jedynie uprawiana. 

Występują dwie odmiany ciecierzycy: desi i kabuli. Nasiona tej pierwszej są małe i występują w kolorach czarnym, brązowym, żółtym, zielonym i kremowym. Odmiana kabuli jest większa i ma barwę kremową.

.

Ciecierzyca w kuchni wegetariańskiej

Ciecierzyca była znana już tysiące lat temu Źródło zdj. wikipedia

.

Właściwości 

Mieszkańcy Bliskiego Wschodu doceniali nie tylko smak ciecierzycy, ale również jej właściwości. W Polsce odkrywa się ją i coraz częściej stosuje w kuchni. To bardzo dobra wiadomość, bo ma bardzo korzystne działanie na nasz organizm. W jej skład wchodzi duża ilość białka, dlatego też, bardzo często obecna jest w diecie wegan i wegetarian. Zawiera w sobie także potas, fosfor, żelazo czy błonnik, który skutecznie zmniejsza ryzyko zaparć. Cieciorka Obniża także poziom złego cholesterolu i ciśnienie krwi. Warzywo to stosowano było niegdyś jako lekarstwo na ból głowy , ale również w chorobach gardła. Nie tylko same ziarna ciecierzycy są dla korzystne dla naszego zdrowia. Warto bowiem pamiętać o liściach, dzięki którym możemy robić okłady na zwichnięte kończyny, a także napar jeśli męczy nas niestrawność. 

.

Cieciorka w kuchni

W kuchni Bliskiego Wschodu warzywo to najczęściej podawane jest w postaci past czy hummusu. Smaruje się nim chleb, albo dodaje do mięs czy kebabu. 

W naszej kuchni, jeśli chcemy ją trochę urozmaicić możemy cieciorkę dodawać do sałatek czy innych dań warzywnych. Będzie również świetną podstawą zup i uzupełnieniem dań z makaronu. 

Cieciorka może być także wykorzystana w pasztetach wegetariańskich a doskonale komponuje się z takimi przyprawami jak curry, cynamon, kolendra, pietruszka, cynamon czy czy kurkumą. Świetnym połączeniem jest także cieciorka i awokado, cukinia, ryż a nawet ziemniaki.

.

Opracowała Katarzyna Zarówna

 

 

Komentarze