Dobrym pomysłem na rozpoczęcie swojej przygody z biznesem jest skorzystanie z pomocy Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. O tym dlaczego z niego skorzystać, o korzyściach i wadach oraz warunkach uczestnictwa w AIP opowiada Tomasz Łagutko, współwłaściciel firmy ESYSTEM24 oraz aktywny uczestnik wielu seminariów i konferencji.

internetyCzym zajmuje się Twoja firma? 

Firma ESYSTEM24 zajmuje się usługami w zakresie e-commerce. Krótko mówiąc zajmujemy się promocją w Internecie. Tworzymy nowoczesne rozwiązania internetowe takie jak aplikacje, sklepy, strony WWW oraz pomagamy je wypromować poprzez Ad-Words i pozycjonowanie.

Dlaczego postanowiłeś założyć własną działalność? 

Zawsze marzyłem o założeniu własnej działalności, stworzeniu czegoś nowego. Firmy, którą będę mógł sam zorganizować. Oczywiście droga bywa długa i kręta, ale satysfakcja też jest spora.

Jak zaczynałeś? 

Zaczynałem 5 lat temu z moim kolegą Arkadiuszem Zagajewskim, z którym pracuję do dziś. Byliśmy chyba na piątym roku informatyki i ekonometrii. Zbliżały się wakacje, ale o pracę było trudno, mimo naszego doświadczenia. Kryzys, który się rozpoczął trawił rynek pracy. Pomyśleliśmy, że skoro ktoś nam pracy nie chce dać, to my ją sobie sami stworzymy. Postanowiliśmy założyć swoją firmę, o której już dawno myśleliśmy. Na początku była to trochę zabawa i nie przypuszczaliśmy, że staniemy się w krótkim czasie jedną z bardziej rozpoznawalnych firm w Zielonej Górze branży IT. Dziś mogę powiedzieć, że, oprócz naszego lokalnego rynku, świadczyliśmy usługi również dla Niemców, Brytyjczyków, Estończyków, Czechów, a nawet podjęliśmy współpracę z firmą Australijską.

Dlaczego zdecydowałeś na skorzystanie z Inkubatora przedsiębiorczości? 

To był impuls. Siedzieliśmy sobie i planowaliśmy nasz biznes. Problemem było biuro. Dowiedzieliśmy się, że w Inkubatorze można je za niewielkie pieniądze wynająć. Postanowiliśmy pójść się zapytać o warunki i już na drugi dzień złożyliśmy wniosek.

kasaJakie korzyści z tego wniknęły? 

Głównymi korzyściami były cena i położenie lokalu. Trzy miesiące po założeniu firmy zaczęliśmy studia na Wydziale Ekonomii i Zarządzania i właśnie położenie AIP stało się dla nas kluczowe. Mogliśmy w trakcie pracy wyjść na zajęcia, a po nich wrócić i dalej pracować. Powodowało to co prawda pewne trudności – czasem zmęczenie było maksymalne i po całym dniu na uczelni nic się nie chciało, ale motywacja była również ogromna. Wszystko da się pogodzić, jeśli tylko się chce.

Czy były jakieś wady wynikające z uczestnictwa w AIP? 

Jedyną wadą, jaką bym wskazał, to taka, że AIP mógłby zapewnić księgowego firmom. Na tę chwilę można korzystać z porad księgowego, ale jest to tylko doradztwo. Dobrze by było zapewnić kogoś, kto poprowadzi księgi przynajmniej przez pierwszy rok działalności. Ale to raczej moja luźna propozycja. Poza tym większych wad nie stwierdziłem.

Czy do inkubatora trudno się dostać? Jakie wymagania należy spełnić? 

W naszym przypadku nie było to specjalnie trudne. Pomogło nam to, że działamy w branży wysokich technologii, która jest ekstremalnie innowacyjna. Znacznie trudniej by było, gdybyśmy chcieli prowadzić np. sklep internetowy – nie wiem czy byśmy wtedy biuro mogli na takich warunkach wynająć. Regulamin jest zawarty na stronie AIP, można sobie sprawdzić i ocenić czy Twój biznes spełnia warunki regulaminowe.

Czy gdybyś miał znowu wybierać, czy skorzystałbyś ponownie z AIP?

Oczywiście, że tak i zachęcam do tego także innych. Pani Sylwia Hollett i Pan Robert Barski zawsze nam pomagali, nawet po tym, jak już się wyprowadziliśmy z Inkubatora i poszliśmy „na swoje”. Znajomości, a nawet przyjaźnie zawarte w tym okresie w Inkubatorze będą procentować jeszcze długo. Wiele się przez ten okres nauczyłem i myślę, że gdyby nie AIP, to byśmy nie byli tu, gdzie jesteśmy. Ale to i tak jeszcze początek naszej drogi… 

.

Rozmawiał Dawid Brandebura

.

Tomasz Łagutko
Tomasz Łagutko – 29 lat, absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Młody przedsiębiorca, współwłaściciel prężnej firmy z branży IT, która rozpoczynała działalność w Inkubatorze Przedsiębiorczości UZ. Swoją działalność społeczno-biznesową rozpoczynał w organach samorządu studenckiego, organizacjach studenckich i kołach naukowych działających na Uniwersytecie Zielonogórskim. Posiada dorobek naukowy, uczestnik wielu międzynarodowych konferencji naukowych (Niemcy, Austria, Ukraina, Szwecja, Estonia, Czechy, Francja) oraz projektów badawczych. Zwycięzca odcinka teleturnieju „Jeden z dziesięciu” W chwili obecnej przygotowuje się do otwarcia przewodu doktorskiego z dziedziny nauk ekonomicznych w dyscyplinie zarządzanie.
 

Komentarze