Podczas tegorocznej 20. edycji imprezy na Rynku Bolesławca w dniach 20 – 24 sierpnia odbyły się jedne z największych w Europie targów ceramicznych, podczas których zaopatrzeć się można było w ceramikę użytkową, dekoracyjną oraz w biżuterię. Bez względu na to, czy chcemy kupić naszyjnik, filiżankę czy donicę, każdy z wyrobów będzie niezwykle oryginalny – szeroki wybór gwarantowało blisko stu wystawców, producentów ceramiki z Bolesławca których było ponad dwudziestu oraz producenci którzy do Bolesławca przyjechali nie tylko z całej Polski ale i z zagranicy: z Czech, Węgier czy Litwy. 

Po raz kolejny w pięknej scenerii zabytkowego Rynku będzie można było obserwować proces budowy, rozpalenia, wypału oraz wygaszenia widowiskowego pieca plenerowego, tym razem pn. „Mur Ognia”.

Szereg działań związanych z gliną oraz bogaty i atrakcyjny program artystyczny odbył się w weekend od 22 do 24 sierpnia. Powstało tam Miasteczko Animacji Ceramicznych, w którym każdy miał możliwość samodzielnie spróbować swoich sił w tworzeniu wyrobów z gliny oraz w malowaniu form ceramicznych. Na świetną zabawę można było liczyć na warsztatach rodziny Konopczyńskich oraz Olimpiadzie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego, w programie było m.in. gliniana sztafeta czy mieszanie glinianego tynku na czas. Warto było obejrzeć pokazy garncarstwa Pracowni Arkuszyńskich oraz Garncarstwa Historycznego pracowni Loricamos, tutaj garncarze ubrani w średniowieczne stroje, tworzyli naczynia ceramiczne za pomocą narzędzi z różnych epok, a także opowiadali o dawnych technikach tworzenia naczyń, szkliwienia i wypalania. Swój kunszt rzemieślniczy prezentowali również mistrzowie toczenia na kole garncarskim z Bassano del Grappa z Włoch. Można było również obejrzeć prezentacje umalowanych postaci „Zdobinek” i samemu zostać pomalowanym przez malarki z zakładów ceramicznych w piękne bolesławieckie wzory. 
W Bolesławcy odbyły się także Mistrzostwa w Toczeniu na Kole Garncarskim, w których wzięli udział profesjonaliści: artyści-ceramicy oraz garncarze.  We wrześniu zwycięzca ma wziać udział w Mistrzostwach Świata, które odbywają się w Faenzie we Włoszech.

Bolesławieckie Święto Ceramiki to również wystawy. W Rynku w Galerii pod kopułą prezentowana była wystawa poplenerowa 50. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu. Jubileuszowy plener odbył się w czerwcu, wzięło w nim udział piętnastu ceramików – rzeźbiarzy z Ukrainy, Włoch, Hiszpanii, Indii, Litwy i z Polski. Artyści tworzyli w trzech bolesławieckich zakładach ceramicznych: Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec”, „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz. Z okazji jubileuszu prace, które powstały podczas bolesławieckich plenerów prezentowane były również w Muzeum Ceramiki na wystawie „50 lat Plenerów Ceramiczno – Rzeźbiarskich w Bolesławcu” oraz na wystawie w Ratuszu. Współczesną ceramikę użytkową podziwiać można było w Galerii BOK-MCC, gdzie bolesławieccy producenci prezentowali naczynia na wystawie „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej”.

W piątkowy wieczór ulicami miasta przeszła barwna Parada pt. Ceramiczna Fala, która poprzedziła uroczyste otwarcie Święta Ceramiki przez Prezydenta Miasta Piotra Roman. Wówczas „klucze do miasta” zostały przekazane Bractwu Ceramicznemu. Rozstrzygnięty został cieszący się ogromną popularnością konkurs na najciekawsze prezentację podczas Parady. Podczas imprezy w południe w niedzielę po raz pierwszy wybrano również Miss Święta Ceramiki.

Oprócz działań związanych z gliną i ceramiką odbyły się widowiska plenerowe. Grupa Pławna 9 Dariusza Milińskiego przedstawiła spektakl „Trzy życia Salvadora Dali”, obejrzeć było także można spektakl „Kabaret” Żywego Teatru. Najmłodsi w niedzielę obejrzeli widowisko „Wycieczka do Tajemniczej Krainy”. Tego dnia na małej scenie wystąpił dla nich TIK-TAK i Fasolki. 

Dla fanów muzyki na dwóch scenach zaprezentowano bogaty program artystyczny. Były to przede wszystkim pracownie muzyczne oraz taneczne Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki oraz grupy z Młodzieżowego Domu Kultury. Wysłuchać było można koncertów rockowych wykonaniu grupy Freak Out oraz Powerebel. Wystąpił także zespół Tres i Przyjaciele prezentujący muzykę jazz, blues, fanki, a także GaDMu Trio, którego wokalistą jest Michał Gasza- laureat szansy na sukces oraz solista zespołu Piotra Rubika oraz Bolesławianka Agnieszka Musiał wykonująca pop z elementami jazzu i muzyki etnicznej. W sobotni późny wieczór  pod namiotem na Placu Popiełuszki można było wziąć udział w jedynej w swoim rodzaju imprezie Silent Disco czyli tzw. „ciche disco”, gdzie każdy uczestnik otrzymał parę bezprzewodowych słuchawek dzięki którym mógł słuchać muzyki na jednym z trzech kanałów, co sprawi, że każdy będzie mógł słuchać muzyki na którą ma w danej chwili ochotę, trzech różnych DJ-ów grało trzy różne gatunki muzyczne.

Wieczorami na dużej scenie wystąpiły gwiazdy polskiej sceny muzycznej: w piątek popularny zespół rockowy Bracia, który w swej muzyce czerpie z klasyki rocka.

.

9637870268_c4b3906924_k

9637865584_57b2d7183d_k

9637861834_618e533c0f_k

9637859102_a856dd9c35_k

9637849448_6ea1991746_k

.

Komentarze