1907990_1431954100391556_5740051440355498778_n
.

Browar Perun tworzą cztery osoby. Niektórych z nas łączą więzy rodzinne, innych „braterstwo dusz”. Wszystkich razem połączyła wspólna pasja i dążenie do upragnionego celu, którym jest tworzenie PERUŃSKO DOBREGO piwa – mówi Adam Czogalla browarnik z Peruna.

.
.

10458624_1448890678697898_1899260818302780235_nDlaczego postanowiliście nazwać swój browar „Perun”?

Wybór nazwy zajął nam bardzo dużo czasu i łącznie rozważyliśmy około 30 propozycji, odwołujących się do piwowarstwa, kosmosu, świata zwierząt… Każdą nazwę badaliśmy pod wieloma płaszczyznami, ustaliliśmy pewne kryteria: „Perun” spełnił wszystkie założenia i nikt z zespołu nie miał obiekcji. Wcześniej przez długi czas faworytem był „Raven”, ale ta nazwa została zastrzeżona na Europę.
.

Jesteście browarem kontraktowym – co to znaczy?

Nie posiadamy własnego, fizycznego browaru (ten dopiero się buduje) – korzystamy z usług istniejącego browaru w Kłodawie, który bierze na siebie część administracyjno-prawną, a my warzymy piwo według naszej receptury. 
.

W Waszej ofercie jest piwo Jasny Grom – American Pale Ale. Dlaczego właśnie od takiego piwa zaczęliście?

Nasz piwowar nie miał doświadczenia w warzeniu piw na dużą skalę, dlatego staraliśmy się wybrać piwo stosunkowo łatwe do wyprodukowania. Pod uwagę wzięliśmy zbliżające się lato, kiedy szczególnie pożądane stają się piwa lekkie, orzeźwiające, gaszące pragnienie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jest to jeden z popularniejszych stylów wśród piw z „górnej półki”…
.

Jakich kolejnych piw możemy się spodziewać od „Peruna”?

Naszym drugim piwem będzie „Serce Dębu” – w stylu American Brown Ale, o nieco mniejszej goryczce niż Jasny Grom i bardziej słodkim smaku – biszkopt, pieczone rodzynki, kawa, czekolada… Przewidujemy premierę pod koniec lipca. Co do kolejnych piw – choć wstępnie ustaliliśmy kolejność warzonych piw, to pomysłów mamy dużo i lista od czasu do czasu się zmienia. Na razie na szczycie pomysłów jest piwo z wyeksponowanymi typowo polskimi chmielami, ale do momentu ostatecznej decyzji zostało sporo czasu. 
.

Czy zamierzacie się odwoływać do tradycji piwnej dawnych Słowian?

Za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów w każdym większym mieście było kilkanaście – kilkaset browarów, a niektóre (np. ze Świdnicy), były cenione za granicą i eksportowane. Bardzo dobrym pytaniem jest, jak te piwa smakowały? Istnieją grupy rekonstrukcyjne, które odtwarzają stare receptury i eksperymentują, jednak ze względu na niewielką ilość materiałów źródłowych jest to bardzo trudne zadanie. Poza tym, zmieniła się technologia i jakość surowców – więc tak naprawdę nigdy nie dowiemy się, jak smakowało piwo kilka wieków wstecz. Obawiam się, że byłoby to niepijalne dla współczesnego człowieka…
.

Jak można kupić Wasze piwo? Wiemy, że np. w Poznaniu nasi partnerzy, Centrala Piwna, będzie miała w swojej ofercie Jasny Grom. Gdzie jeszcze? (Warszawa, Łódź, Kraków, Gdańsk, Wrocław?)

Naszym priorytetem jest Warszawa – stąd pochodzimy, tu mamy magazyn, też niedaleko budujemy browar. Nasza obecność w innych miastach zależy od hurtowników i ich zainteresowania naszymi piwami, na razie zamówienia spłynęły z Łodzi i Poznania. W przypadku innych miast negocjacje trwają :)
.

Z jakich składników powstaje Jasny Grom?

Piwo robi się standardowo z trzech składników: słodów, chmieli i drożdży. Do Jasnego Groma wybraliśmy materiały dedykowane dla tego stylu: amerykańskie chmiele i drożdże oraz słód pilzneński z odrobiną karmelowego. 
.

Jak będziecie nazywać kolejne swoje piwa? Czy pojawi się np., double ipa Czarnobog, a może coś lżejszego o nazwie legendarnej Włóczni Peruna? 

Kolejne piwo będzie nazywać się „Serce Dębu” i będzie w stylu American Brown Ale. Inne piwa dopiero są w sferze mniej lub bardziej odległych planów, więc ostateczne decyzje kolejnych nazw jeszcze nie zapadły. Zapewne nazwy będą dwuczłonowe i nawiązywały do gromowładnego Peruna i słowiańskiej kultury.
.

9gCzy zamierzacie przygotowywać piwa na okazje słowiańskich świąt? Kupała już niedługo!

Przygotowanie piwa rzemieślniczego to długotrwały proces, zależny też od możliwości browaru oraz wielu innych czynników. Przy nawiązywaniu do słowiańsko-pogańskich korzeni wydanie piwa okolicznościowego jest bardzo kuszące, ale na razie jesteśmy zbyt małym browarem, żeby sobie na to pozwolić. 
.

Czy jesteście rodzimowiercami, pasjonatami historii i kultury dawnych Słowian, czy może po prostu polubiliście Peruna?

Hehe, trudno nas nazwać pasjonatami historii… Dopiero wybór nazwy Perun spowodował, że zainteresowaliśmy się starosłowiańską kulturą i muszę przyznać, spodobała nam się, jest to ciekawy materiał. Wybór Gromowładnego też spotkał się z niemałym odzewem środowisk zajmujących się historią oraz rekonstrukcją dawnej kultury – już rozpoczęliśmy działalność popularyzatorską, na premierę naszego piwa została zaproszona Kapela Niwińskich, grająca tradycyjną mazowiecką muzykę (oberki, mazurki, kujawiaki) i przygotowali bardzo energetyczne wystąpienie :)
.
.
Rozmawiał Jakub Napoleon Gajdziński

Komentarze