Niewiele osób docenia dynię. Jest ona źródłem cudownej witaminy A, która bierze udział w regeneracji komórek i tkanek, zapewnia dobrą kondycję skóry. W związku z tym świetnie nadaje się na domowe kosmetyki, których przygotowanie jest niezwykle proste. 

Spożywanie dyni pozwala na utrzymanie w dobrym stanie błony śluzowe przewodu pokarmowego, układu oddechowego i rozrodczego. Praktycznie nie zawiera tłuszczu, jednak znajdziemy w niej witaminy B1, B2, B6, których nasz organizm nie wytwarza, dlatego należy pamiętać o ich systematycznym dostarczaniu. Odpowiadają one za prawidłowy wzrost dzieci, równowagę psychiczną, chronią przed nowotworami. To tylko kilka z dobroczynnych właściwości dyni.

.

Dynia piżmowa – cenna alternatywa dla zwykłej dyni

firma Onix

www.onix.pl

Warto skupić większą uwagę na jednej z odmian dyni – piżmowej. Różni się ona od tej wielkiej, znanej nam z Halloween. Butternut squash, czyli dynia piżmowa, nie zawiera takiej ilości pestek jak zwyczajna, ma również inny posmak – lekko orzechowy. Ponadto kolor miąższu jest zdecydowanie bardziej intensywny, co oznacza, że akurat ta odmiana zawiera więcej witamin – nawet po ugotowaniu ich nie tracąc. Te wszystkie cechy warzywa oznaczają większą opłacalność i ekologię. Przy przygotowaniu posiłku lub kosmetyku nie będziemy zmuszeni zmarnować cennych fragmentów rośliny. Jednak dynia to nie tylko pyszne kremy, sałatki i oleje kuchenne. To również kosmetyki, które sami możemy przygotować w domu lub kupić w sklepach bio.

Dzięki dużej zawartości witamin dynia poprawia nawilżenie i elastyczność skóry, wygładza ją i poprawia zdolności obronne i regeneracyjne. Do tworzenia domowych, naturalnych kosmetyków z dyni można użyć świeżego miąższu, samych pestek lub tłoczonego z nich oleju. Nic nie działa lepiej niż świadomość samodzielnego wykonania kosmetyków, gdy mamy przekonanie o braku sztucznych barwników, konserwantów i innych nieznanych substancji.

.

Maska z dyni

Pierwszym po przekrojeniu dyni widocznym elementem rośliny jest jej miąższ. Znany jest on z silnego działania przeciw wągrom i innym niedoskonałościom cery tłustej i mieszanej.

.

Składniki:

  • miąższ z dyni

.

Sposób przygotowania

Świeży miąższ to pierwszy z kosmetyków, które nie musimy w żaden sposób obrabiać – wystarczy lekko rozgnieciony nanieść na skórę, lekko wetrzeć i odczekać kilkanaście minut, by zauważyć poprawę stanu skóry z oparzeniami i tej mocno przesuszonej – takiej jaką często jest cera mieszana po chemicznych kosmetykach.

.

Przepis na opatrunek z dyni

Komentarze