Dzika róża – zastosowania

Płatki róży zbiera się w kwietniu, najlepiej podczas „suchej” pogody. Następnie trzeba je od razu rozłożyć do suszenia, koniecznie w cieniu i przewiewie (na tyle słabym, aby ich nie porwał). Owoce natomiast zbiera się od sierpnia do października. Czyli, drogie Panie i Panowie, rękawy do góry i do dzieła!

Owe owoce są składnikiem ogromnej ilości leczniczych mieszanek ziołowych. Dla przykładu: dzika róża to składnik mieszanki nasercowej, witaminowo-wzmacniającej, o działaniu napotnym i wykrztuśnym. Używa się ja również w produkcji preparatów zalecanych przy problemach z wątrobą oraz zaburzeniach krążenia. 

Przemysł kosmetyczny wykorzystuje głównie płatki róży, a olejek z nich uzyskiwany jest nie tylko składnikiem perfum, ale również mydeł i kremów. 

.

A kuchnia? O zastosowaniach kuchennych już pisałam, ale pomyślałam, że fajnie podać również przepis. Tym razem będzie to przepis na nalewkę z owoców dzikiej róży. Bo czemu niby kuracja nie miałaby być przyjemna?

.

Składniki:

  • Owoce dzikiej róży – 500g
  • Cukier – szklanka
  • Wódka – 0,7 litra

.

Sposóby przygotowania

Owoce zasypujemy cukrem i zalewamy wódką. Odstawiamy do komórki na tydzień, codziennie wstrząsając naczyniem. Cedzimy przez gazę (po upływie 7 dni) i przechowujemy w lodówce. Po upływie 3-4 miesięcy nalewka jest gotowa!

.

A Wy co robicie z dziką różą w swojej kuchni?

.

Klaudia Bąk

 

Komentarze