Herbaciana moda i herbaciane wydarzenia

Pierwszy i chyba najistotniejszym wydarzeniem w europejskim życiu herbaty było wprowadzenie „godziny picia herbaty”. Zrobił to król Karol II w 1662 roku, a zwyczaj dotyczył jedynie dworzan oraz ich rodzin. W ten sposób herbata stała się osią życia towarzyskiego oraz jednym z najdroższych i najwspanialszych towarów w Europie.

herbata

W XX wieku pojawiła się moda na herbatę a trend ten utrzymał się aż do dziś. Pojawiły się tzw. „Tea Houses”, w których wielbiciele naparu mogli się spotykać przy filiżance i dyskutować. Źródło: flickr.com

Niecałe 100 lat później doszło do „bostońskiego picia herbatki”, czyli Boston Tea Party. Pod koniec XVII wieku angielscy imigranci wprowadzili zwyczaj picia tego cudownego napoju w Stanach Zjednoczonych. Powoli i tutaj napar stawał się coraz popularniejszy, zwłaszcza wśród wyższych warstw osadników. W tym czasie, gdy Anglia popadła w kryzys gospodarczy, to właśnie herbata miała wyciągnąć ją z kłopotów. Korona nałożyła ogromny podatek na napar co rozwścieczyło kolonizatorów. Doszło do buntu, pomimo tego, że East India Company natychmiast obniżyła narzucone wcześniej podatki. 16 grudnia 1773 zaatakowano statki Kompanii i zatopiono ponad 300 skrzynek z suszem! To właśnie to wydarzenie zapoczątkowało wojnę w wyniku której kolonie obaliły brytyjską dominację i ogłosiły niepodległość.

W XX wieku pojawiła się moda na herbatę a trend ten utrzymał się aż do dziś. Pojawiły się tzw. „Tea Houses”, w których wielbiciele naparu mogli się spotykać przy filiżance i dyskutować. Tak było choćby w przypadku dwóch wielkich angielskich pisarzy – Johna Ronalda Reula Tolkiena (którego nie trzeba przedstawiać) i Clive’a Staples’a Lewis’a, autora m.in. cyklu o Narni oraz Listów starego diabła do młodego

Co ciekawe, gdy w 1913 roku „przywieziono” a Argentyny tango, popularne stały się również tańce przy herbacie. 

Obecnie herbata jest, zaraz po wodzie, najbardziej popularnym napojem na świecie. W moim przekonaniu napar słusznie zasługuje na tę pozycję. Ja codziennie poświęcam godzinę na wypicie dwóch filiżanek herbaty, czytając książkę i kryjąc się pod kocem. Ciekawa jestem jak Wy pijecie herbatę? Jakie macie zwyczaje i którą odmianę lubicie najbardziej? 

Poniżej znajdziecie krótką informację na temat sposobu przygotowywania naparu!

.

Klaudia Bąk

.

Komentarze