Jajka wydają się być bardzo proste w przygotowaniu. Jednak ilość sposobów ich przyrządzania jest ogromna i często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Są świetnym rozwiązaniem nie tylko na śniadanie. Możemy je podawać o każdej porze dnia i na pewno nie okażą się nudne.

Teoretycznie każdy z nas wie jak przygotować jajka. Jednak dla początkujących kuchmistrzów oraz dla tych, którzy chcieliby poznać nowe propozycje ich przyrządzenia prezentujemy ten oto krótki poradnik.

Zaczniemy od podstawowych zasad, które powinniśmy przestrzegać:

  1. Przed użyciem należy sprawdzić świeżość jajek. Możemy to zrobić wrzucając jajko do wody. Jeśli wypłynie na powierzchnię tzn. że jest nieświeże.
  2. Nie powinniśmy rozbijać jajek bezpośrednio na patelnie. Rozbijajmy je do miseczki, a potem przelewajmy. Dzięki temu mamy pewność, że są świeże, a poza tym od razu możemy przelać całą potrzebną ilość i nie tracić czasu na ich rozbijanie, przez co część jajek może się szybciej ściąć od innych.
  3. Jajka wyciągnięte z lodówki, przed przyrządzaniem powinny trochę poleżeć, aby nabrały temperatury pokojowej.
  4. Jajka różnią się wielkością. Dlatego czas gotowania może być inny. Poniżej podaliśmy wytyczne dla jajek średnich.
  5. Do wkładania jajek do gotującej się wody najlepiej użyć łyżki, co pozwoli uniknąć pęknięć skorupki.
  6. Jeśli chcemy zachować „płynność” żółtek w jajkach gotowanych, należy je schłodzić. Dzięki temu nawet po kilku godzinach będzie miało odpowiednią konsystencję.

Jajka Gotowane

W gotowaniu jajek mamy dwie szkoły: Pruszkowską i Wołomińską. Pruszkowska mówi o tym, że jajka wrzucamy do garnka dopiero kiedy woda zaczyna wrzeć, natomiast Wołomińska nakazuje jajka umieścić w rondlu i dopiero potem zacząć gotować.

Jajka na miękkorozbite jajko

Wołomin: 2 minuty

Jajka umieszczamy w garnku i zalewamy wodą. Kiedy woda zaczyna się gotować odliczamy 2 minuty. Po upływie tego czasu od razu wsadzamy jajka do kieliszków i odcinamy „czubek”.

Pruszków: 5 minut

Jajka wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy przez 5 minut.

Jajka na półmiękko

Wołomin: 3 minuty

Pruszków: 6 minut

Jajka na twardojajka na twardo

Wołomin: 6 minut

Pruszków: 9 minut

Pozostałe metody:

 

Jajka w koszulkachjajka w koszulkach

Do rondla wylewamy wodę i dodajemy 2 łyżeczki octu winnego. Kiedy woda zacznie wrzeć ostrożnie wlewamy prędzej rozbite w miseczce jajko. Gotujemy przez 1,5 minuty. Jajko podajemy od razu. Dla poprawienia wyglądu możemy nożem uformować odpowiedni kształt.

_

.

Jajka sadzonejajka sadzone

Na patelni rozpuszczamy masło. Następnie wlewamy rozbite jajka. Jeśli chcemy aby na wierzchu jajka były również ścięte przykrywamy patelnię pokrywką. Kiedy jajka będą usmażone doprawiamy je solą i pieprzem.

Jajka chrupkie

Do rondla wlewamy olej. Doprowadzamy go do 180 stopni, a następnie wlewamy jajka. Drewnianą łyżką formujemy kształt. Po 2 minutach wyławiamy jajka łyżką cedzakową oraz odkładamy na ręcznik papierowy, aby odsączyć je od tłuszczu.

Jajka pieczoneDigital StillCamera

Aby przygotować jajka pieczone potrzebujemy małe żaroodporne naczynia. Smarujemy je masłem oraz wlewamy do nich jajka. Dodajemy łyżeczkę śmietanki kremówki. Na blaszce rozkładamy pergamin, rozkładamy miseczki i wlewamy trochę gorącej wody. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 10-12 minut.

_

.

.

Jajecznicajajecznica

Na patelni rozgrzewamy masło. Dodajemy prędzej roztrzepane jajka i smażymy na wolnym ogniu. Cały czas mieszamy jajka. Po 4 minutach jajecznica przybiera kremową konsystencję. Aby jajka były bardziej ścięte czekamy kolejne 2 minuty. Pod koniec smażenia doprawiamy solą i pieprzem. Możemy również dodać posiekany szczypiorek.

_

Omletomlet

Bierzemy 3 jajka i rozbijamy je do miseczki. Doprawiamy solą i pieprzem, a następnie mieszamy. Rozgrzewamy masło na patelni i wlewamy jajka. Smażymy około 10 sekund i brzegiem widelca ściągamy ściętą masę na środek patelni, jednocześnie potrząsając patelnią. Czekamy około 1,5-2 aż omlet będzie gotowy. W tym momencie możemy dodać farsz. Składamy omlet na pół i podajemy.

Opracował Dawid Brandebura na podstawie: Jajka 130 prostych sposobów, Michel Roux, Bellona S.A., Warszawa 2007

Komentarze