Włosi mają szynkę parmeńską, Hiszpanie serrano, a my Polacy możemy się pochwalić półgęskiem kaszubskim, który stanowi świetną zakąskę. 

Półgęsek pochodzi z kuchni staropolskiej, gdzie uważany był za rarytas. Jadano go w dworach szlacheckich oraz na różnych uroczystościach. Nawet sam Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu wspomniał o tej regionalnej potrawie. Więcej na temat dania znajdziecie w naszej kuchni regionalnej.

Gęsina to smaczne, ciemne mięso o przyjemnym aromacie. Polska gęś owsiana jest eksportowana przede wszystkim do Niemiec, ale także na Daleki Wschód, gdzie np. gęsie łapy cieszą się ogromnym popytem, gdyż odpowiednio przyrządzone są tam wielce poszukiwanym afrodyzjakiem. W rodzimej kuchni staropolskiej nadal żyje tradycja podawania gęsi w dzień św. Marcina (11 listopada) – choć mam wrażenie, że dość rzadko – bo gęś jest nadal trudno dostępna w sklepach. Nawet w moim wielkopolskim domu nie jedliśmy gęsi.

.

Składniki:

  • pierś z gęsi
  • majeranek
  • sól i pieprz

.

Sposób przygotowania:

Pierś nacieramy majerankiem oraz pieprzem, wkładamy do naczynia kamionkowego, zasypujemy solą i trzymamy około 5 dni. Wiążemy pierś sznurkiem tak, aby skórka była na zewnątrz i wędzimy w dymie jałowcowym przez kilka godzin.

.

Smacznego!

Dawid Brandebura

Komentarze