Żurek to jedna z najciekawszych i najlepszych polskich zupy. Każdy turysta odwiedzający nasz kraj powinien go spróbować. Jest wiele odmian żurku, w zależności od regionu, w którym się znajdziemy.
Żurek jest to zupa przyrządzana na bazie zakwasu z razowej mąki żytniej mająca charakterystyczny kwaśny smak. Specjalność regionalnej kuchni polskiej, białoruskiej, czeskiej i słowackiej oraz innych Słowian północnych. Bywa zabielana mlekiem albo śmietaną, lub przygotowana w połączeniu z wywarem z kości i jarzyn, z dodatkiem suszonych grzybów. Albo też gotowana z kiełbasą, wędzonym boczkiem wieprzowym, żeberkami, ogonem wieprzowym; również na wywarze pozostałym po ugotowaniu szynki lub białej kiełbasy.
Tradycyjnie podaje się ją podczas świąt wielkanocnych. Warto kupić lub samemu upiec chlebki, do których wlejemy zupę. Takie rozwiązanie jest nie tylko ciekawe wizualnie, ale również powoduje poczucie swojskości i tradycji oraz wzbogaca smak.
.
Składniki:
Zakwas:
- 150 g mąki żytniej
- 500 ml wody
Bulion:
- 200 g wędzonego boczku
- 2 marchewki
- cebula
- por
- seler
- pietruszka
- 2 ząbki czosnku
- kilka suszonych grzybów
- natka pietruszki
- 2 liście laurowe
- 2 ziarenka ziela angielskiego
- 5 ziarnek czarnego pieprzu
- łyżeczka soli
Żurek:
- 400 g białej kiełbasy
- 5 jajek ugotowanych na twardo
- łyżka chrzanu
- ząbek czosnku
- 2 łyżki śmietany
- 2 łyżki majeranku
- łyżka tymianku
- łyżeczka kminku
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Przygotowujemy zakwas. Można go oczywiście kupić w sklepie, ale ma to jak domowy. Do słoika wrzucamy dobrej jakości mąkę, wlewamy ciepłą wodę, mieszamy i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy na 4 dni. Po tym czasie mamy gotowy zakwas.
Do żurku należy przygotować bulion. W tym celu kroimy boczek na kawałki i podsmażymy na patelni. Wrzucamy do garnka, zawalmy 2 litrami wody, dodajemy warzywa oraz przyprawy i gotujemy przez godzinę na wolnym ogniu. Następnie przecedzamy bulion, zostawiając boczek.
Do wywaru z boczkiem wsadzamy całą białą kiełbasę i gotujemy przez około 20 minut. Powoli dodajemy zakwas regulując kwaśność zupy. Wrzucamy przyprawy i gotujemy kolejne 5 minut. Ugotowaną kiełbasę wyciągamy, kroimy na kawałki i wrzucamy z powrotem do żurku. Dodajemy śmietanę i świeży majeranek. Mieszamy.
Zupę wlewamy do talerzy lub chleba i dodajemy pokrojone jajka na twardo.
Smacznego!
Dawid Brandebura