1413232_84106928Kiedy wysyłamy dziecko do przedszkola nie zależy nam jedynie na opiece i dodatkowych zajęciach. Mamy również nadzieję, że nasza pociecha zje w międzyczasie pełnowartościowe i zdrowe posiłki. W jednych przedszkolach jest lepiej, a w innych gorzej. Nie powinniśmy przystawać na pozycje w menu, które nas nie zadawalają. Od razu należy podjąć dyskusję w trakcie zebrania rodziców.

Bardzo ważne jest to, aby dostarczać dziecku posiłki o wysokiej wartości energetycznej. Muszą mieć siłę na wszelkie zabawy i psoty, które są częścią każdego dnia. Oczywiście czekolady i ciastka powinno się spożywać raz na jakiś czas. Wszystko w końcu jest dla ludzi, tylko należy zachować umiar. Poza tym dieta powinna być bogata w wartości odżywcze, które szczególnie działają na zdrowie, rozwój fizyczny i emocjonalny. W związku z tym w menu naszej pociechy powinny znajdować się produkty mleczne, warzywa, owoce, jak również wszelkie produkty zbożowe. Oczywiście istotne jest to aby warzywa i owoce znajdowały się w menu na co dzień, a nie jedynie przy okazji.

Każdy rodzic może ustalić odpowiednią dietę dla swojego dziecka, lecz gdy w przedszkolu dziecku podaje się posiłki bezwartościowe, nasza praca nie przyniesie oczekiwanych efektów.  Menu w każdym przedszkolu jest inne. Jedno jest odpowiednie, dobrane do wieku przedszkolaków, drugie zaś bogate w różnego rodzaju zapychacze.

Przeglądając jedno z trójmiejskich forów na pierwszy rzut oka możemy zaobserwować mnóstwo wypowiedzi rodziców pełnych obaw i oburzenia. Wiele przedszkoli stosuje standardy żywieniowe sprzed 20 lat. Kanapki z pasztetem, kawa zbożowa, czy makaron z sosem niewiadomego pochodzenia to niestety normalka. Na dodatek posiłki podawane są o takiej porze, że kiedy dziecko wraca do domu jest już głodne i je kolejny obiad i kolację. Często niestety w przedszkolnej diecie znajdują się również różnego rodzaju zapychacze, takie jak wafelki, słodkie napoje, słodzone płatki do mleka, a także parówki ze znikomą ilością mięsa.

Oczywiście nie wszędzie jest źle. Wiele przedszkoli na podwieczorek serwuje dzieciom świeże owoce lub kompoty. Maluchy podczas śniadania mają do wyboru kilka opcji, albo kanapki (oczywiście  z różnymi dodatkami), albo np. jajecznicę. Drugie śniadanie to owoce, czy jogurt z owocami, a podczas obiadu nigdy nie brakuje porcji warzyw. Często zdarza się również, że menu jest układane przez dietetyczkę, która pilnuje tego, aby skład i jakość posiłków były na odpowiednim poziomie.

Jeśli jesteście rozczarowani tym, czym karmią Wasze dzieci w przedszkolu nie bójcie się o tym mówić. Podpytajcie innych rodziców o to, co o tym sądzą i działajcie. Nie można pozwolić żeby dzieci były karmione czymkolwiek, na dodatek w godzinach, w których takie posiłki nie powinny być podawane.

.

Aleksandra Winiszewska

WesolePrzedszkola.pl

Komentarze