Góry jesienią zawsze mnie zachwycały.Połowa października tego roku była wyjątkowo przychylna turystom. Letnia temperatura sprawiła, że sam wyruszyłem w Karkonosze.

Będąc w Karpaczu nie sposób oprzeć się pokusie wycieczki w wyższe rejony gór. Przechodząc w Bierutowicach obok ewangelickiego kościoła znanego jako Świątynia Wang, wejdziemy na niebieski szlak prowadzący w kierunku urokliwego Schroniska „Samotnia”.

Jesień w Karkonoszach-0127

Jesień w Karkonoszach-0130

Do Schroniska PTTK „Samotnia” nad Małym Stawem dochodzimy po około godzinie marszu. To jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Pierwsze wzmianki o domku nad Małym Stawem pochodzą z 1670 roku. Zawsze po przyjściu do schroniska największą atrakcją jest wypicie w sali bufetowej, która ma już ponad 100 lat, gorącej herbaty.  Przy stoliku każdy chętnie dzieli się też z sąsiadami swoimi wrażeniami.Jesień w Karkonoszach-0179

Jesień w Karkonoszach-0178

Jesień w Karkonoszach-0180

Około 10 minut od „Samotni”, pomiędzy Kotłem Małego Stawu i Białym Jarem położone jest Schronisko PTTK „Strzecha Akademicka”. Pierwsi właściciele schroniska słynęli ze znakomitej nalewki na szyszkach i gry na rogu i trąbie, na powitanie i pożegnanie gości. Od 1696 do 1824 roku w schronisku wykładane były pamiątkowe księgi i stąd wiadomo, że we wrześniu 1790 roku nocował tu Goethe, który co rano podziwiał wschód słońca.

Jesień w Karkonoszach-0145

Jesień w Karkonoszach-0154

Na zakończenie weekendu odwiedziłem w Szklarskiej Porębie dom Wlastimila Hofmana. Był On uczniem Jacka Malczewskiego i  Leona Wyczółkowskiego.  W 1907 jako pierwszy Polak otrzymał nominację na członka wiedeńskiej Galerii Secesji. Po II wojnie światowej Hofman stał się kontynuatorem bogatej tradycji wcześniejszej kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie. Zarabiał tu na życie malując portrety turystom i mieszkańcom. Wówczas powstały liczne obrazy o tematyce religijnej dla kościoła parafialnego w Szklarskiej Porębie. Poniżej Jego dom w Szklarskiej Porębie gdzie żył i tworzył.

Jesień w Karkonoszach-5051

Jesień w Karkonoszach-5045

Panoramą Karkonoszy ze „Złotego widoku” zakończyłem słoneczny pobyt w Karkonoszach. Do zobaczenia na szlaku!

Jesień w Karkonoszach-5025

Jesień w Karkonoszach-5035

Karkonosze Anita-4988

.

Tekst i Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj)

Komentarze