Ile tak naprawdę powinniśmy jeść, dlaczego niektórzy są uzależnieni od czekolady, i jak można poradzić sobie z rosnącym apetytem ludzkości – tego dowiedzą się goście, powracających po wakacyjnej przerwie „Wieczorów dla dorosłych” w Centrum Nauki Kopernik. 25 września organizatorzy szykują „Wielkie żarcie”.

„Sprawdzimy, dlaczego jedzenie jest tak ważne dla naszej kultury, jak kształtuje ono nasze relacje społeczne i czy naprawdę pozwala lepiej się poznać. Zastanowimy się, czemu fotografowanie jedzenia, rozmawianie i pisanie o nim stały się ostatnio tak popularne. To nowa moda naszych czasów, czy odwieczna tradycja?” – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

csm_wieczor_wielkie_zarcie_560_01_41a3f6d4edPodczas „Wieczoru dla dorosłych” kulturoznawca Aga Kozak opowie, co sprawia, że jedzenie jest wdzięcznym tematem do rozmów? Dlaczego potrafi równocześnie wywoływać tyle emocji? Jak jedzenie wpływa na relacje międzyludzkie i jak się to zmienia wraz z rozwojem nowych technologii?

Ile tak naprawdę powinniśmy jeść? Dlaczego najczęściej zjadamy więcej niż potrzebujemy? Dlaczego niektórzy z nas są uzależnieni od czekolady? Na takie pytania odpowiedzi pomoże znaleźć dietetyk i doradca żywieniowy Alicja Kalińska. Z kolei Monika Kuźniewska – absolwentka University of Southampton i Hogeschool-Universiteit Brussel – wyjaśni, jak świat poradzi sobie z tym rosnącym apetytem. Każdego wieczoru na naszej planecie „do stołu” zasiada o 200 tys. więcej ludzi, niż poprzedniego dnia.

Od maja 2013 r. w „Koperniku” odbyło się 14 odsłon „Wieczorów dla dorosłych”, które zgromadziły 12 tys. osób. W badaniu przeprowadzonym przez warszawską placówkę, 90 proc. pytanych było zadowolonych z wyboru tej oferty, a ponad 67 proc. deklarowało chęć powrotu na kolejny „Wieczór dla dorosłych”. 50 proc. „wieczornych” gości było wówczas w „Koperniku” po raz pierwszy.

Każdy wieczór ma inny temat, inspirowany tytułem literackim lub filmowym, wśród dotychczasowych znalazły się m.in.: „Zbrodnia i kara”, „Ziemia obiecana” czy „Tajemniczy ogród”. Atrakcje, z których korzystają goście, to krótkie warsztaty, projekcje filmów, spektakle, spotkania z ekspertami i koncerty, powtarzane kilka razy w czasie wieczoru. Można skorzystać ze wszystkich atrakcji, jednej lub kilku. Można po prostu eksperymentować na wystawach, albo posłuchać muzyki i porozmawiać z przyjaciółmi przy drinku przygotowanym z użyciem ciekłego azotu.

W wieczornych spotkaniach biorą udział ciekawi świata dorośli. Rodzice, którzy wcześniej odwiedzali „Kopernika” z dziećmi, ale jako ich opiekunowie nie mieli szansy samodzielnie eksperymentować. Osoby poszukujące nietypowej rozrywki, aktywności i inspiracji, a także ci, których obecność dzieci rozprasza i denerwuje.

„Chcemy rozwijać ofertę kulturalno-rozrywkową skierowaną do dorosłego odbiorcy. Wiele naszych aktywności to propozycje uniwersalne, jednak niektóre z nich są adresowane głównie do dorosłych. Na przykład koncerty klasyczne i jazzowe w planetarium, autorskie seanse kina letniego, wykłady czy coroczny Festiwal Przemiany, który korzystając z artystycznych środków wyrazu odnosi się do bardzo aktualnej problematyki społecznej” – mówi rzecznik CNK Katarzyna Nowicka.

 .

PAP – Nauka w Polsce

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 

Komentarze