Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej.   Od swojego powstania w XIV wieku do początków XIX wieku Kazimierz był samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa i oddzielonym od niego nieistniejącą dziś odnogą Wisły.  Jego północno-wschodnią część stanowiła historyczna dzielnica żydowska. 

.

Kraków_Kazimierz (2 z 10)

Przed wybuchem II wojny światowej w Krakowie mieszkało ponad 64 tysiące Żydów. Na Kazimierzu koncentrowało się wreszcie życie religijne krakowskich Żydów. Modlili się oni w sześciu dużych synagogach ortodoksyjnych (Starej, Remu, Wysokiej, Izaaka, Poppera i Kupa) i w synagodze postępowej, czyli w tzw. Templu na Podbrzeziu, 

Kraków_Kazimierz (4 z 10)

Przy Synagodze Remuh znajduje się najstarszy w Krakowie żydowski cmentarz. Zajmuje on powierzchnię O,75 ha.

Kraków_Kazimierz (6 z 10)

Kraków_Kazimierz (8 z 10)

Kazimierz zawsze był miejscem, w którym przenikały się wydarzenia kulturalne i religijne. Pozostało tak również do dziś. Będąc na Kazimierzu nie sposób nie odwiedzić przytulnych restauracji i kawiarni, w których warto spróbować tradycyjnej paschy

Kraków_Kazimierz (1 z 1)

Obejrzeć stare pamiątki czy wybrać się na koncert muzyki żydowskiej

Kraków_Kazimierz (1 z 10)

Kraków_Kazimierz (10 z 10)

Będąc z wizytą w Synagodze poznałem człowieka, który został uratowany przez Oskara Schindlera przed śmiercią w obozie koncentracyjnym. Był to Jan Liban.

Kraków_Kazimierz (5 z 10)

Jeżeli będziecie w Krakowie gorąco namawiam Was do odwiedzenia tej cudownej dzielnicy, w której można poczuć ducha minionych czasów. 

 

Foto: Piotr Zarówny (więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj) 

Tekst: Katarzyna Zarówna

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze