Często zastanawiamy się czy nasze zachowanie przy stole jest zgodne z zasadami savoir vivre. Najwięcej problemów zawsze sprawia chyba  pizza. Nie wiemy czy można jeść ją palcami – oczywiście w restauracji, bo w domowym zaciszu wszystko jest możliwe. 

Coraz częściej stykamy się  z potrawami, przy których czujemy się nieswojo. Nie tylko nie wiemy jak smakują, ale co najważniejsze nie wiem jak je zjeść. Są to na przykład małże czy krewetki. Jednak często mamy również na stole potrawy te nasze, swojskie takie jak nóżki czy skrzydełka. Jak je jeść żeby nie wzbudzić powszechnego oburzenia i nie stać się pośmiewiskiem dla całej rodziny? 

.

Jak jeść krewetki w restauracji

Przy stole warto pamiętać o zasadach savoir vivre Źródło zdj. steamykitchen.com

.

Słynne powiedzenie, które nie za bardzo do mnie przemawia to ” jesteś tym, co jesz”. Jednak na potrzeby tego artykuły możemy posiłkować się zdaniem, które wypowiedział znawca sztuki kulinarnej Anthelme Savarin. Powiedział on” pokaż mi jak jesz, a powiem Ci kim jesteś”. Dobre maniery oraz zachowanie przy stole to ważna sprawa szczególnie kiedy zaproszeni jesteśmy na przyjęcie czy obiad. 

.

Jak jeść różne potrawy? 

Produkty mięsne są najczęściej podawanymi daniami podczas różnych okoliczności. Jeżeli chodzi o drób to przyjęło się, że można je spożywać rękoma. Jednak należy pamiętać, aby zawsze mieć przy sobie serwetkę. Jeżeli jemy rękoma musimy też pamiętać, żę poszczególne kawałki trzymamy palcami. Jeśli jesteśmy w restauracji starajmy się jednak jeść drób sztućcami. 

Żeberka  – usuwamy najpierw części kostne, później mięso jemy widelcem.

Pasztety jemy tylko i wyłącznie za pomocą widelca. Jeśli jest to pasztet w cieście używamy również noża. 

Krewetki jemy w zależności od tego czy są one podawane w skorupkach czy nie. Jeśli krewetki są w skorupkach to bierzemy krewetkę w dłoń a paznokieć kciuka wkładamy pod skorupkę. Potem delikatnie ściągamy. Jeśli krewetki podawane są bez skorupki wtedy możemy jeść je widelcem lub palcami.  

Jeżeli chodzi o makarony, to największą trudność zawsze stanowi spożywanie spaghetti. Jest to na tyle problematyczne, że czasami w restauracjach nawet nie decydujemy się na zamówienie tego dania. Jak jednak spożywać je poprawnie? Makaron nawijamy na widelec i w ten sposób przygotowaną porcję wkładamy do ust, aby żadna nitka z nich nie wystawała. 

.

Jak jeść hamburgera

Istnieje kilka sposobów jedzenia hamburgera Źródło zdj. www.timigustafson.com

.

Uwielbiana przez wszystkich pizza również przysparza wielu problemów. Czy jeść ją sztućcami czy raczej pomóc sobie palcami? Prawdziwa pizza powinna być przygotowana w ten sposób, aby jej dolna część nie opadała. W ten sposób łatwo jeść ją za pomocą rąk. Oczywiście można również używać sztućców.

Hamburger to niewątpliwie najbardziej problematyczne danie. Mam tu jednak na myśli tego, podawanego w restauracji a nie w budce z innymi jego fast foodowymi przyjaciółmi. Najczęściej hamburgera je się rękoma wkładając kciuki pod kanapkę. W ten sposób jednak wszystkie składniki sukcesywnie będą z niej wypadać. Jest jeszcze jednak inna metoda, nazywana przez niektórych „hamburgerowym chwytem”. Pod kanapkę wkładamy kciuk i palec serdeczny, a pozostałe trzy palce przytrzymują górną część bułki. W restauracjach możemy się spotkać również z podaniem do hamburgera sztućców. Wtedy zdejmujemy górną część kanapki a pozostałe elementy jemy za pomocą noża i widelca. 

.

Ciekawostki

Istnieją także potrawy czy produkty, co do których nie mamy pewności jak zjeść je poprawnie. Istnieje kilka ciekawych faktów czy teorii często niewprowadzanych w życie, ale warto je znać.

Pierwsza z nich to ta dotycząca zupy. Mówi się, że zupę należy zjeść do samego końca. Jemy ją więc tak długo aż nie trzeba będzie przechylić. Przechylanie talerza nie należy więc do złych manier. 

Kolejną ciekawostką jest to, że gdy w misie czy na paterze ułożone są winogrona nie odrywamy ich pojedynczo ani nawet z kiścią. Do tego celu używamy nożyka i odkrawamy to, co chcemy zjeść. Umieszczamy potem na swoim talerzyku. 

Karczochy jemy rękoma. Najpierw odrywamy liście, potem zeskrobujemy zębami miąższ. Za to serca karczocha powinno jeść się nożem i widelcem. 

A jakie dania Wam sprawiają najwięcej trudności?

.

Opracowała Klaudia Bąk

Komentarze