Dziś do Nałęczowa przybywają kuracjusze z całej Polski, bo tutejszy szpital specjalizuje się w leczeniu chorób serca. Jednak czy choroby serca, również i te związane z zawodami miłosnymi czy innymi problemami duszy, nie były znane również literatom?

Owszem, a Nałęczów odwiedzali nie tylko ludzie pióra ale również inni artyści. Stałym bywalcem uzdrowiska był Bolesław Prus. Przez 28 lat, co roku, od 1882 r. aż do 1910 r., cierpiący na agorafobię pisarz koił tu swoje nerwy.  Bywali tu także Henryk Sienkiewicz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Stanisław Witkiewicz, Henryk Siemiradzki. Przez pewien czas stałym mieszkańcem był Stefan Żeromski. 

9

Jednak to Muzeum Bolesława Prusa, które znajduje się w Pałacu Małachowskich jest najczęściej odwiedzane przez turystów. Bolesław Prus zawitał do Nałęczowa w roku 1882 jako kuracjusz, z nadzieją wyleczenia lęku przestrzeni (agorafobii). Leczył się i odpoczywał corocznie w latach 1882-1910 pozostawiając wśród mieszkańców żywe wspomnienia.

3

Muzeum Bolesława Prusa obok istniejącego od 1928 r. Muzeum Stefana Żeromskiego uzupełnia wiedzę o literackim Nałęczowie, propaguje twórczość autora „Lalki” i jego zasługi w popularyzowaniu działalności Zakładu Leczniczego, przypomina o związkach pisarza z Lubelszczyzną.

4

Muzeum, zgodnie z koncepcją ma charakter literacki i monograficzny, jeśli chodzi o życie i twórczość Prusa oraz regionalny, to znaczy uwzględniający powiązania pisarza oraz jego życia i twórczości z rodzinną Ziemią Lubelską.

6

„My, którzy czytamy już skomentowane dzieła geniuszów albo korzystamy z ich prac, jesteśmy przekonani, że nic łatwiejszego, jak poznać się na geniuszu. Tymczasem, który był z nich od razu poznany?… Filantropów męczono lub wyśmiewano; wynalazców nazywano wariatami, a reformatorów heretykami. Można głowę postawić o zakład, że z dwu ludzi stających do jakiegoś wyścigu w dziedzinie ducha – mierność od razu zdobędzie podziw i oklaski, a geniusz – przede wszystkim zaniepokoi widzów. I dopiero następujące pokolenia dostrzegają, że jeden prześlicznie chodził po wyszlifowanych gościńcach, a drugi stwarzał nowe światy.” (Bolesław Prus)

Na pomniku grobowym Bolesława Prusa (1847-1912), na warszawskich Powązkach, wyryto napis „Serce Serc”, składając w ten sposób hołd jego niezwykłej pasji współodczuwania tragedii polskiej niewoli i nędzy życia najuboższych, najbardziej pokrzywdzonych ludzi, zwłaszcza dzieci.

1781947_10152336504279366_5216382452509437604_n-559x840

.

Zdjęcia: Katarzyna Zarówna

Komentarze