Wydawać by się mogło, że Polska jako prężnie rozwijający się kraj Unii Europejskiej jednak wciąż pozostaje zaliczany do krajów bardziej Wschodu niż Zachodu. Ten ostatni kojarzony z prestiżem, dobrobytem i rozwojem gospodarczym jest celem dla wielu krajów wspólnoty. Bo przecież gdzie pieniądze i młodzi kreatywni ludzie, tam rozwój i nowe szanse na sukces. Polska kolejny raz udowodniła wszystkim i pokazała, że to co nasze staje się nie tylko coraz lepsze, ale również modne i znane. Konsekwentny rozwój firm i promowanie na rynku międzynarodowym spowodowało tak ogromny sukces naszego kraju na Targach Expo w Mediolanie.

Pierwsza wystawa w ramach cyklu tak znanych targów odbyła się w 1851 w Londynie. Została nazwana Great Exhibition-Wielka Wystawa. To dzięki temu wydarzeniu, pomysł organizowania imprez tego rodzaju stał się doceniany. Pokazy są okazją do przedstawiania swojej oferty z różnych branż i krajów. Co roku odwiedzają je miliony ciekawych przechodniów, jak również inwestorów, dzięki którym producenci zyskują na rozgłosie i rozpoznawalności marki. Z każdym rokiem uroczystości oficjalne na EXPO są coraz ciekawsze, a architektura budynków i rozwiązania techniczne zachwycają wielu odwiedzających.

.

Piękna różnorodność

Pawilon Polski to główna arena prezentacji naszego kraju na targach w 2015. Całe wydarzenie rozgrywa się od  1 maja do 31 października, swą obecność na nich przed rozpoczęciem zapowiedziało około 150 państw świata. Jej hasłem przewodnim jest  „Żywienie planety, energia dla życia”. Tematyka wystawy dotyczy GMO, problemów z głodem na świecie oraz edukacją w zakresie odżywiania.

Nasz pawilon to czwarty co do wielkości pawilon wśród wszystkich krajów biorących udział w wystawie. Znajduje się w samym centrum targów obok pawilonu organizatora wystawy – Włoch. Konstrukcja zasłaniająca charakterystyczny sad wykonana została ze skrzynek po jabłkach. Projekt warszawskiej pracowni nawiązuje do długoletniej historii sektora rolniczego i uprawy najlepszych przecież na świecie jabłek. Schludność i prostota projektu przy jego jednoczesnym świetnym pomyśle na dodatkową promocję kraju to główny atut tego projektu.

Na targach prezentowały się firmy z różnych dziedzin. Najbardziej istotnym dla nas był Dzień Polski na EXPO 2015. Odbył się on 13 września, do tego czasu cały pawilon odwiedziło około milion zwiedzających, co znacznie przekroczyło założenia organizatorów. Minister gospodarki Janusz Piechociński podczas inauguracji obchodów Dnia Polskiego podkreślał jak korzystną jest obecność kraju na targach. Polska została przedstawiona jako nowoczesny kraj atrakcyjny dla inwestorów i turystów. Sektor rolno-spożywczy rozwija się bardzo prężnie mimo wielu blokad w sferze sprzedaży.

.

Regionalnie i smacznie

Wiele miesięcy przygotowań przyniosło efekty. W ramach naszej wystawy zaprezentowanych ma zostać 16 tygodni tematycznych, koncerty Chopinowskie i dni regionalne. Takie wydarzenia są okazją do pochwalenia się dorobkiem nie tylko kulturowym, również przemysłowym. Tony jabłek zjedzone na targach, potrawy regionalne i najbardziej znane przysmaki przywołały zaskakująco dużą liczbę gości. W ramach wystawy zorganizowane zostały konkursy. Do 18 wybierany jest najlepszy przepis na śniadanie. W konkursie startują blogerzy kulinarni z Polski i Włoch. Wśród rodzimych przepisów najlepszy okazał się jak narazie Burczymiwbrzuchu: jesienne ptysie śniadaniowe dyniowe ptysie z oscypkiem, humusem z fasoli wrzawskiej, karmelizowanymi kurkami z jabłkiem w cydrze i miodzie spadziowym oraz smażoną szałwią. Jurorzy byli zaskoczeni dużą ilością nadesłanych przepisów na słodkie śniadania. Taki pomysł został przyjęty przez nich bardzo entuzjastycznie.

.

#Poland

Oficjalna strona EXPO wyróżniona #Poland zawiera dużą ilość przepysznych przepisów. Takie promowanie Polski również pod względem kulinarnym będzie sprzyjać exportowi wszelkiej żywności. Firmy nie będą bały się inwestować na naszych terenach, a smakosze nie będą mogli obejść się bez tradycyjnych produktów prosto z Polski. Produkty regionalne takie jak bryndza podhalańska, fasola Jaś, jabłka oraz wszelkie produkty mięsne stały się wizytówką naszego kraju. Takie targi są świetną okazją, do tego, aby stwierdzić, że już niewiele brakuje nam do gonionego przez wszystkich Zachodu, pomysłów mamy całe mnóstwo!

.

Opracowała: Anna-Maria Stachowska

Źródło: expo.gov.pl

Komentarze