Nie ma na świecie kraju, który nie szczyciłby się swoimi regionalnymi potrawami. Obcokrajowcy tylko czekają na to, aż we Francji obok dość mocno pachnących serów pojawi się czerwone wino, we Włoszech raczymy się makaronami i deserami z dodatkiem amaretto, a w Czechach jemy tylko prawdziwe knedliki.

W Polsce obchodzony jest nawet w listopadzie dzień kotleta schabowego. Ale to nie wszystko. Pomimo tego, że znamy i kochamy swoje potrawy to nie tylko wysławiamy je pod niebiosa, ale także chwalimy się nimi organizując festiwale i święta. I jest tak nie tylko w Polsce  ale i na całym świecie. Udajmy się na chwilę w podróż po festiwal i świętach organizowanych na całym świecie. 

 

Nietypowe święta polskie

Niedawno wpadła mi w ręce broszurka, które informowała o święcie ogórka kiszonego, organizowanym co roku w Kaliszu Pomorskim. Tradycja tego święta, sięga czasów, kiedy to w wielkich stulitrowych beczkach zatapiano ogórki w miejskim jeziorze. Ogórki leżakowały tam od 3- 24 miesięcy! W 2008 r. jeziorowy ogórek kiszony z Kalisza Pomorskiego został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od kilku lat w Kaliszu Pomorskim latem odbywa się wielkie swięto kiszonego ogórka

W Michniowie w ubiegłym roku odbyło się święto kiszonej kapusty, ale też dobrze znane są święta chleba czy sera.

..

kapusta

W Michniowie w ubiegłym roku odbyło się święto kiszonej kapusty

.

W Żywcu możemy wybrać się na Oscypek Fest, na którym wytwarzany jest Mega Ser Góralski. 

Oczywiście w Polsce nie może zabraknąć Święta Pieroga, które odbywa się nie tylko w jednej miejscowości! Swoje święta pierogów mają bowiem Kraków ( Festiwal), Ostrów, czy Bobrzów w gminie Miedziana Góra. 

Od czterech lat odbywa się również Festiwal Rosołu, który jest pretekstem nie tylko do poznawania wszystkich sekretów polskiej zupy, ale także do rozmów i dyskusji o kuchniach regionalnych. Oprócz tego mamy także Święto jabłka i gruszki w Raciechowicach, Święto suszonej śliwki  w Iwkowej, Święto fasoli w Zakliczynie, a nawet Święto karpia w Zatorze. A do tego Jarmark Podhalański i Benedyktyński. A na koniec mamy też Święto soli w Wieliczce.

.

A jakie festiwale i święta poza Polską? 

Rakowe święto w Szwecji? Ależ oczywiście! Od drugiej środy sierpnia Szwedzi obchodzą Kraftpremiaren, czyli Święto Raków. Widać je w całym kraju, wszędzie są związane  z rakami dekoracje i gadżety. Sierpniowy termin święta związany jest  z ustalonym na początku XX wieku terminem rozpoczęcia sezonu połowów i sprzedaży raków. 

Ser w Szwajcarii gra główną rolę podczas obchodzonego w Wengen  święta Chästeilet. Nawiązuje ono  do starego obyczaju dzielenia między właścicieli krów serów wyprodukowanych podczas letniego wypasu stad na górskich pastwiskach.

.

ser

Ser w Szwajcarii gra główną rolę podczas obchodzonego w Wengen święta Chästeilet.

.

Hiszpanie natomiast tak cieszą się swoimi cudownymi, dojrzewającymi w słońcu pomidorami, że każdego roku biorą udział w Tomatinie. Pzybywają na nią tysiące turystów  z całego świata i w szaleńczym zapale obrzucają się pomidorami. Podczas Tomatiny zużywa się ich 100 ton! 

Święto wody i szynki obchodzone jest w Lanjaron w hiszpańskich górach Sierra Nevada. W czerwcu, w okolicach dnia świętego Jana, odbywa się tu Święto Wody i Szynki. Obchody polegają na degustacjach potraw, ale przypominają też śmigus dyngus.

.

Co gdzie i kiedy? 

Chociaż na całym świecie możemy brać udział w festiwalach i świętach kulinarnych, w Polsce też jest ich całe mnóstwo. Branie udziału w festiwalu chleba, sera czy wina to nie tylko okazja do degustacji. To również sposób na poznanie kulinarnej historii regionu, poznanie smaków i aromatów, a także tradycji wytwarzania potraw i produktów. 

Najbliższe festiwale, w których możecie wziąć udział to Małopolski Festiwal Smaku w Krakowie, który odbywa się tydzień przed Wielkanocą. 

.

Daty, które warto zapamiętać, jeżeli chcecie świętować zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych. 

12 kwietnia Dzień Czekolady.

30 czerwca Dzień Kawy 

Dzień Mleka obchodzony jest 25 maja, 1 czerwca, jak również 4 lipca.

9 lutego Międzynarodowy Dzień Pizzy

 25 października Dzień Makaronu

Dzień Naleśnika należy celebrować w przeddzień środy popielcowej,

4 lipca swoje święto obchodzi hot-dog.

30 grudnia Dzień Serka Wiejskiego.

.

 

Katarzyna Zarówna

Komentarze