Uroczystą saunę prowadzili w Chramie Mazowieckim Krzysztof i Grażyna Kacperek z Jabłonny. Już od wielu lat organizują i prowadzą tradycyjne i ceremonialne sauny. „Przestrzeń Przemiany”, którym, zajmuje się Grażyna i Krzysztof, to projekt budowy kompleksu tradycyjnych, ceremonialnych saun oraz działalność mająca na celu docieranie do wiedzy i mądrości, tradycyjnych rytuałów i rdzennych praktyk oraz praktyczne dzielenie się zebraną mądrością. 

.

Jak sami piszą o swojej bani, charakterystycznym jej elementem  jest między innymi stosowanie brzozowych, dębowych i ziołowych mioteł, witek, którymi chłoszcze się rozgrzane ciało poprawiając w ten sposób krążenie i wzmacnia oczyszczenie skóry. Również charakterystyczne i wyjątkowo mocne jest stosowanie ziół czy też zimne kąpiele schładzające, a zimą nacieranie się śniegiem. Sauny stosowane były w wielu kulturach i zazwyczaj były to święte ceremonie i wyjątkowe, święte miejsca.

Noc Kupały_BANIA (7 z 15) (1)

Przychodząc do łaźni – bani trafiamy do magicznej przestrzeni, która potrafi odmienić nas i nasze życie. Jeśli przychodzisz tu z właściwym nastawieniem, możesz poczuć wewnątrz ciała siłę żywiołów i doznać przeobrażenia w odbiorze świata, przeżyć odrodzenie zarówno fizyczne jak i duchowe. 

Noc Kupały_BANIA (10 z 15)

Przygotowania do ceremonii gorącej łaźni poprzedzone były zbieraniem i przygotowaniem ziół do sauny, kadzideł ziołowych, ziół do picia i polewania, a także przygotowaniem rózg do masażu w bani.

Noc Kupały_BANIA (1 z 15)

Noc Kupały_BANIA (2 z 15)

Noc Kupały_BANIA (5 z 15)

Noc Kupały_BANIA (4 z 15)

Jak piszą Grażyna i Krzysztof, uczestnicząc w ceremonii doświadczysz bliskiego spotkania z czterema żywiołami, które pomogą nam w osiągnięciu większej równowagi wewnętrznej. Przede wszystkim doświadczysz mocy oczyszczenia gorąca ognia, dymy kadzideł, pary wodnej i wody.

Noc Kupały_BANIA (6 z 15)

Noc Kupały_BANIA (8 z 15)
Ceremonie sauny Grażyna i Krzysztof prowadzą w sposób łagodny i delikatny dostosowując się do uczestników, ale również docieramy do granic naszych słabości, lęków, emocji i poprzez odpowiednie prowadzenie wspieramy procesy uzdrowienia, pokonania lęków i dokonania transformacji. 

Noc Kupały_BANIA (11 z 15)

Noc Kupały_BANIA (12 z 15)

Noc Kupały_BANIA (13 z 15)

Noc Kupały_BANIA (15 z 15)

 

.

Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj)

Więcej informacji o Przestrzeń Inspiracji i Rozwoju

Fanpejdż Przestrzeń Inspiracji i Rozwoju

 

Komentarze