Publikowaliśmy już niesamowitą historię szarłatu wyniosłego, zwanego również amarantusem, która spotkała się z ciepłym przyjęciem na naszym portalu. Postanowiliśmy przyjrzeć mu się z bliska i sprawdziliśmy, czy i dlaczego warto jeść amarantus.
Amarantusowa rewolucja
Wcześniej pisaliśmy o niesamowitej historii amarantusa oraz o jego wartościach odżywczych. Dla przypomnienia: szarłat wyniosły pochodzi z Ameryki Środkowej i był podstawą wyżywienia imperiów Majów, Inków oraz Azteków. Ich inne rośliny uprawne, jak ziemniak czy kukurydza, podbiły Europę już dawno temu. Dziś nadszedł czas na amarantus.
Zachód Europy już dawno docenił produkty stworzone na bazie amarantusa, takie jak chleb, muffinki, oleje oraz wiele więcej. Naprzeciw temu wychodzi firma Ekoprodukt Marek Kubara sp.j., która całkiem niedawno wypuściła na rynek nową markę produktów bezglutenowych – Amarello. Jest to pierwsza na polskim rynku seria produktów, których skład w większości oparty jest na amarantusie.
Wartość amarantusa
Udało nam się ustalić, że spożycie 100 g nasion amarantusa wystarczy, aby pokryć prawie 30% dziennego zapotrzebowania na wapń i ponad połowę zalecanej dziennej dawki żelaza. Z tego powodu produkty na bazie amarantusa są szczególnie polecane paniom w stanie błogosławionym oraz chorym na anemię.
Co więcej, nasiona szarłatu wyniosłego zawierają bardzo duże ilości skwalenu, czyli związku, który hamuje starzenie się komórek. Jest zalecany dla osób, które mają problemy z miażdżycą, cukrzycą czy hiperlipidemią.
W dodatku za sprawą skrobi, która jest o wiele łatwiej strawna od uznawanej za lekko strawną skrobi kukurydzianej, amarantus i produkty na jego podstawie są bardzo łatwe w trawieniu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, ale i młodzi mogą z tego korzystać.
Amarantus jest również bardzo bogaty w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe – dzięki temu zmniejsza ryzyko chorób serca i układu nerwowego. Schorzenia te, co trzeba przypomnieć, są uznawane za choroby cywilizacyjne przez WHO.
Pszenico żegnaj
Pszenica i produkty oparte na jej bazie mogą czuć się zagrożone. Amarantus, oprócz wymienionych powyżej zalet, korzystnie wpływa na pracę jelit ze względu na dużą zawartość błonnika. Dodatkowo hamuje rozwój wrzodów żołądka, a ze względu na wysoką zawartość wapnia, żelaza i magnezu poleca się go także osobom cierpiącym na schorzenia układu kostnego.
Lekarze i dietetycy zalecają produkty oparte na amarantusie dzieciom, rekonwalescentom, sportowcom, osobom chorym na celiakię, osobom uczulonym na gluten i wspomnianym już wcześniej matkom karmiącym, jako środek podtrzymujący dobre zdrowie oraz samopoczucie. Bez wątpienia amarantus powinien znaleźć się w każdej kuchni i na każdym stole, dodając zdrowia oraz satysfakcji kulinarnej – o czym więcej już niebawem.
Dokonywanie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego w
EKOPRODUKT Marek Kubara s.j. z Częstochowy
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013