To tajemniczo brzmiące słowo tak naprawdę nie oznacza nic strasznego. Wręcz przeciwnie, bo przeciwutleniacze-antyoksydanty to grupa związków chemicznych niezbędnych dla naszego organizmu. Nic więc dziwnego, że dieta bogata w te substancje będzie polecana wszystkim nie tylko chorym ale i zdrowym osobom.

Przeciwutleniacze, jak ich sama nazwa wskazuje, hamują procesy utleniania innych substancji. Jest to pożądane zjawisko, szczególnie gdy koniecznie jest przedłużenie trwałości produktów spożywczych. W naszym organizmie występuje swoista równowaga. Wszystkie niekorzystne dla nas wolne rodniki muszą zostać zneutralizowane przez antyoksydanty. Gdy dochodzi do zaburzenia tego naturalnego procesu mogą pojawić się uszkodzenia błon komórkowych i niezbędnych do naszego życia białek. W efekcie organizm staje się bardziej podatny na choroby uważane za cywilizacyjne. Do tej kategorii możemy zaliczyć wszelkie dolegliwości sercowe, miażdżycę, cukrzycę i niezwykle groźne nowotwory.

Procesy starzenia, które są całkowicie naturalne mogą być w niekorzystny dla ludzkiego zdrowia przyspieszane. Palenie papierosów, wdychanie zanieczyszczonego powietrza i spożywanie żywności uzupełnianej o konserwanty może skutecznie przyspieszyć starzenie komórek a w efekcie całego organizmu. Nie jest to korzystne, bo znaczącą zmniejsza komfort naszego życia. Wielu chorób bardzo trudno jest uniknąć, często mają one swoje podłoże w genetyce lub po prostu przypadkowej mutacji. Warto jednak korzystać z odkryć medycyny, by cieszyć się zdrowiem.

.

Naturalne antyoksydanty

.

Do antyoksydantów naturalnych zaliczyć możemy chociażby wszystkie składniki mineralne i witaminy z grupy A, E oraz C. Nie trudno znaleźć produkty spożywcze, które obfitują właśnie w te składniki. Pomidory, brokuły i wszystkie owoce cytrusowe bogate są w witaminę C. W diecie mięsnej witaminę A znajdziemy we wszelkich podrobach i produktach pochodzenia zwierzęcego. Dla wegan i wegetarian ważne będzie spożywanie odpowiednio dużej ilości marchwi, papryki czerwonej oraz szpinaku. Witamina E, która idealnie przeciwdziała zakrzepom i wspomaga prawidłową pracę mięśni będzie dostępna we wszystkich liściastych warzywach, olejach roślinnych i zbożach. Nie trudno dostarczać ją do naszego organizmu, trzeba jednak mieć na uwadze różnorodność posiłków i proste triki, które ułatwią wchłanianie witamin.

Szczególną uwagę należy zwrócić na spożywanie syntetycznie wytworzonych antyoksydantów. Rosnąca moda na zdrowy tryb życia, który chcemy uzyskać przy jak najmniejszym wysiłku nie jest dobry ani dla naszego ciała, ani ducha. Wszystko spożywane w nadmiarze może szkodzić. Nie wolno stosować diety opartej na wysoko przetworzonej żywności i dodawać do niej codziennie kilka tabletek, które miałyby uzupełnić niedobry witamin. Taki styl życia pozbawia nas naturalnych antyoksydantów, przez co nasz organizm jest bardziej podatny na choroby i znacznie dłużej trwa proces leczenia w przypadku zachorowania. Jeśli dostarczamy naszemu organizmowi około 80–100 dag warzyw i owoców dziennie naturalnie wspomagamy procesy obronne.

.

Dobroczynne kakao

.

Ciekawym jest fakt dobroczynnego wpływu kakao na nasz organizm. Obecne w ziarnach kakowca flawonoidy stanowią kolejną grupę naturalnych antyoksydantów. Kakao jest stosowane nawet do celów medycznych już od dwóch tysięcy lat. Jako pierwsi z jego właściwości skorzystali Majowie i Inkowie, Europa natomiast cieszy się nim od Średniowiecza. Flawonoidy są substancjami występującymi w  roślinach i mających rolę w procesach naprawczych w przypadku uszkodzenia rośliny. Poza poprawą samopoczucia podczas spożywania produktów w których składzie jest kakao dostarczamy do naszego organizmu cenne substancje, które są niezwykle skuteczne w walce z wolnymi rodnikami.

Gdy pamiętamy o spożywaniu różnych warzyw, owoców i innych produktów bogatych w naturalne przeciwutleniacze nie będziemy zmuszeni przyjmować ich syntetycznych odpowiedników i stosować specjalistycznych terapii. By przeciwutleniacze działały warto uważać na palenie papierosów i przebywanie w bardzo zanieczyszczonym środowisku. Natura wyposażyła wiele roślin w witaminy i minerały, które gwarantują zdrowie i dobre samopoczucie. Ważne, by pochodziły one z dobrych upraw i nie zawierały sztucznych dodatków.

Opracowała: Anna-Maria Stachowska

Komentarze