Aronia

Baner zaprojektowany przez Magdę Gajdzińską specjalnie dla portalu Smaki z Polski

 

 

Aronia jest raczej mało znanym owocem w Polsce. Produkty z jej dodatkiem możemy znaleźć w każdym większym markecie, lecz zawsze jako dodatek, bardzo rzadko jako główny składnik. Z prasy naukowej możemy uzyskać informację na temat szerokiego zakresu działania aronii i zawartych w niej związków na nasz organizm.

Wpływ aronii na organizm

Aronia i jej przetwory wykazują przede wszystkim wyraźne działanie przeciwzapalne, do tego działanie ochronne na wątrobę oraz przewód pokarmowy. Za działanie przeciwzapalne odpowiedzialne są zawarte w aronii antocyjany, prościej mówiąc ich naturalny ciemny barwnik. Związki te prócz działania przeciwzapalnego, pomagają w metabolizowaniu węglowodanów u osób chorych na cukrzycę.  Następnie  wątroba, na którą przetwory z aronii działają ochronnie poprzez  obniżanie toksyczności i nagromadzenia w niej metali ciężkich. Oprócz wymienionych wyżej zalet aronia działa także hamująco na szkodliwy rozrost bakterii m.in. gronkowca złocistego i bakterii E.coli w organizmie oraz wykazuje aktywność względem wirusa  A  grypy. Jakby tego było mało spożywanie aronii i jej przetworów wspomaga odporność poprzez regulowanie odpowiedzi immunologicznej organizmu oraz dowiedziono, że związki zawarte w owocach aronii wykazują działanie hamujące na rozwój komórek nowotworowych u pacjentów z nowotworem jelita grubego.

Aronia codziennie?

Jak widać wyżej jest mnóstwo korzyści z jedzenia aronii, lecz jak tę wiedzę wykorzystać w życiu codziennym? Oprócz soku z aronii czy herbaty aroniowej możemy przyrządzić sobie pyszny i pożywny koktajl na bazie jogurtu naturalnego z dodatkiem zmielonych mrożonych owoców:  aronii oraz malin lub jagód. Będzie to wspaniały zastrzyk witaminowy w  czasie czekającej nas zimy, kiedy trudno o świeże owoce.  Gdzie dostaniemy  świeżą lub mrożoną  aronię? Jest to mało powszechny produkt, lecz już niedługo będzie on dostępny w sklepie Smaki z Polski!

Specjalnie dla portalu Smaki z Polski: Klaudia Bąk, dietetyk.

Lokalne przetwory z aronii już niedługo do kupienia w naszym sklepie!

Zobacz co jeszcze można zrobić z aronią: Tydzień Aronii.

Nie zapomnij też sprawdzić nasze felietonyprzepisygalerię i nie zapomnij rzucić okiem na nasz kalendarz!

Komentarze