9 sierpnia zakończył się 69 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju. Odbywał się w dniach 1-9 sierpnia  2014. Jego Dyrektorem Artystycznym był prof. Piotr Paleczny. W tym roku miałem przyjemność uczestniczyć w jednym z koncertów.

Festiwal Chopina-7

O godzinie 16 swój program zaprezentował David Kadouch. Pomimo obycia z muzyką klasyczną, pierwsza część koncertu była dla mnie dużym estetycznym wyzwaniem. Utwory Janack’a -„Dans les brumes” i Bartoka – „Suite En plein air” nie przekonały mnie i z utęsknieniem czekałem na przerwę. Z zazdrością obserwowałem twarze melomanów w wieku 60+ zasłuchanych w trudnych dźwiękach Bartoka.  W drugiej części David zagrał 24 Preludia Chopina. Na taką muzykę czekałem.

Festiwal Chopina-2

Wszystkie koncerty festiwalu odbywają się w dawnym Teatrze Zdrojowym popularnym Dworku Chopina (chociaż nigdy nie był to budynek mieszkalny), a nazywanym tak, dla uczczenia pobytu i pierwszego koncertu dobroczynnego Fryderyka w sierpniu 1826 roku.

Festiwal Chopina 2

W tym miejscu skupiało się życie kulturalne ówczesnego uzdrowiska. W czasie Festiwalu, do kurortu zjeżdżają się utalentowani pianiści, wirtuozi, pedagodzy i krytycy muzyczni z całego świata. Pierwszy Festiwal odbył się w dniach 25-26 sierpnia 1946 r. w 120 rocznicę dusznickich koncertów genialnego muzyka. Od tego momentu co roku w pierwszej połowie sierpnia Duszniki rozbrzmiewają muzyką Chopina.

Festiwal Chopina-5

Wewnątrz znajduje się tablica upamiętniająca występ Chopina. Przed budynkiem stoi kamienny obelisk z profilem Fryderyka. Dworek Chopina można obejrzeć za symboliczną opłatą 1 zł. Każdy zwiedzający może otrzymać gratis oficjalną miejską pocztówkę, z pieczęcią.

Festiwal Chopina-4

Więcej informacji dotyczących festiwalu można znaleźć na: www.chopin.festival.pl

.

Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj i na fanpejdżu Piotr Zarówny Fotograf)

Komentarze