Wielokrotnie nagradzany dokument Christophera Taylora to fascynujące spojrzenie na zmiany, jakie zaistniały w 20. wieku w amerykańskiej kulturze żywieniowej. Pokazuje też, jak kalifornijski ruch Organic Food Move zbuntował się przeciwko dużym koncernom, wywołując wielką rewolucję.

Wchodząc dziś do amerykańskiego supermarketu, widzimy, że wybór zdrowej żywności jest ogromny. Jest to jednak zjawisko stosunkowo nowe. Do niedawna półki sklepowe wypełniała żywność masowa – uboga w wartości odżywcze, pozbawiona smaku, nafaszerowana niezdrowym tłuszczem i solą. Wielkie koncerny stawiały bowiem nie na jakość swoich produktów, ale na ich ilość, którą dało się przeliczyć na konkretne zyski. Na szczęście dla Ameryki i całego swiata, już w latach 60. i 70. na horyzoncie pojawiła się nadzieja na zmiany. Przeciwnicy wielkich koncernów doprowadzili do powstania Organic Food Move – ruchu walczącego o dostęp do zdrowej żywności. Jedną z aktywistek OFM była Alice Waters. W 1971 roku Alice otworzyła restaurację Chez Panisse, która miała być miejscem spotkań jej przyjaciół oraz krainą rozkoszy płynącej z jedzenia. W ciągu 5 lat restauracja zdobyła sławę w Ameryce, w ciągu 10 – znana była na całym świecie. Alice kupowała produkty od lokalnych farmerów, doprowadzając do zalegalizowania transakcji konsument-farmer. Wcześniej takie bezpośrednie zakupy nie były możliwe. Dodatkowo, by rozpowszechnić lokalnych dostawców, w menu Chez Panisse pojawiły się ich nazwiska. I tak rozpoczęła się rewolucja smaku. Ogarnęła ona swoim zasięgiem cały amerykański świat. Telewizja zaczęła produkować programy kulinarne, na sklepowych półkach pojawiły się książki traktujące o zdrowym żywieniu, a Amerykanie zaczęli doceniać, jak wygląda życie ze smakiem.

Film otrzymał nagrodę Międzynarodowej Organizacji Dokumentalnej (International Documentary Association). Został również ogłoszony najlepszym dokumentem na festiwalach HD FEST w Los Angeles oraz Indie Fest 2008.

Christopher Taylor ukończył uniwersytet w Harvardzie. W latach 1975 – 1986 pracował jako oświetleniowiec przy koncertach takich sław jak: Beach Boys, Bob Dylan, Earth, Wind and Fire, John Fogarty, ELO i Simon and Garfunkel. Karierę filmową rozpoczął w latach 80-tych jako operator kamery. Następnie zajął się reżyserią. Współpracował m.in. z Fox Network przy serialu „Beyond Relief” oraz z CBS przy „The District”. W 2005 roku założył Positively 25th Street – firmę produkującą filmy dokumentalne poświęcone sprawom politycznym, społecznym i kulturalnym.

.

.

Czytaj wiecej: https://www.kuchniaplus.pl/program/program-tv/full/kuchnia-tv-food-film-fest-rewolucja-smaku_31708#ixzz3J2mrRJUJ

Komentarze