Każde dziecko wie, że w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się owoce i warzywa, ale dzieci na pewno nie wiedzą, że niektórzy ludzie stają się frutarianami. Wykluczają więc ze swojej diety wszystko oprócz owoców. Jakie ma to konsekwencje dla naszego zdrowia? A może właśnie frutarianizm jest kierunkiem, w którym powinniśmy podążać?

Frutariaznim to odmiana wegetarianizmu. Jednak w odróżnieniu od tradycyjnie pojmowanej diety wegetariańskiej frutarianizm przyjmuje jedynie takie produkty, których zerwanie nie doprowadziło do śmierci całej rośliny. 

.

Dieta owocowa

Frutariaznim przyjmuje jedynie takie produkty, których zerwanie nie doprowadziło do śmierci całej rośliny.

..

.

Co jedzą frutarianie?

Skoro dieta frutarian opiera się tylko i wyłącznie na owocach to, co jest podstawą przygotowywanych przez nich posiłków? Są to przede wszystkim orzechy, nasiona i oczywiście owoce. Jednak wszystkie wymienione przeze mnie produkty nie są poddawane obróbce termicznej. Dieta frutariańska, czy też fruktariańska to bardzo restrykcyjna dieta. Frutarianie wykluczają bowiem ze swojego jadłospisu nie tylko produkty mięsne, pochodzenia zwierzęcego ale również warzywa. A co z warzywami, które uważane są za owoce np. pomidor? Frutarianie spożywają je także, ponieważ botanicznie są zaklasyfikowane jako owoce. Żaden jednak produkt nie jest gotowany, smażony czy pieczony. Tak jak robią to osoby, które są witarianami.

.

Na czym opiera się dieta frutarian? 

Dieta oparta jest na owocach, ale jeśli uważacie, że jest nudna i monotonna to frutarianie udowadniają, że wcale tak nie jest. Wśród owoców możemy bowiem odnaleźć różne smaki jak np. kwaśny – zawarty w kiwi, ananasach czy innych cytrusach, słodki – banany, papaje, winogrona. Mamy również smak średniokwaśny i do tej grupy zaliczamy wiśnie, mango czy brzoskwinie. Na drugim biegunie mamy produkty niesłodkie (powszechnie uważane za warzywa,  botanicznie jednak do owoców) – ogórek, pomidor czy bakłażan. Ponadto frutarianie spożywają owoce oleiste takie jak orzechy kokosowe czy awokado, ale także suszone owoce. Jak już wcześniej wspominałam frutarianie to grupa, która w bardzo restrykcyjny sposób przestrzega diety. Dowodem na to może być fakt, że spożywają oni tylko owoce, których zerwanie nie uśmierca rośliny. Najbardziej ortodoksyjni z nich jedzą tylko te, które spadły na ziemię. Owoce powinno spożywać się w małych porcjach co 2-3 godziny oraz uzupełniać płyny w postaci wody czy koktajli. 

.

Wady i zalety diety

Skoro owoce i warzywa zawierają tyle witamin i składników mineralnych dlaczego frutarianie mają często problemy ze zdrowiem? Po pierwsze lekarze podkreślają,  że tego typu diety, nazywane monodietami dobrze wpływają na organizm jeżeli trwają przez krótki okres czasu. Organizm jest oczyszczony z toksyn, a ponadto zrzuca się zbędne kilogramy. Jednak na dłuższą metę taka dieta nie jest korzystna dla zdrowia. Dostarczając organizmowi niezbędne minerały i witaminy, unikamy takich składników jak białko, wapń, żelazo czy witaminę B12, której niedobór może prowadzić do anemii. Co więcej, owoce dostarczają organizmowi bardzo duże ilości cukru, a  to może prowadzić do wahania jego poziomu we krwi.

Jeżeli jednak decydujemy się na zmianę diety lekarze przestrzegają, że nie należy robić tego gwałtownie. Jeśli przez całe życie jemy pełnowartościowe posiłki, inną dietę, a zwłaszcza tak restrykcyjną jak frutariańska należy wprowadzać bardzo powoli, stopniowo i z rozmysłem. Taka dieta polecana jest osobom zdrowym, a nie powinny jej stosować nastolatki, kobiety w ciąży czy osoby starsze.

.

Opracowała Katarzyna Zarówna

Komentarze