Jeśli myślicie, że u cioci, babci lub wąsatego wujka na imieninach jest najfajniej i najsmaczniej to chyba jeszcze nigdy nie byliście na imieninach ulicy! Co te Poznanioki znowu wymyśliły? Imieniny ulicy? Ja z urodzenia Dolnoślązak uwielbiam jednak tę tradycję, zapach rogali, balony i ogólną radość, która chyba często związana jest z wolnym od pracy dniem niż z rzeczywistym świętowaniem imienin. 

Ale to akurat przeszkadza najmniej. Ulica św. Marcin w Poznaniu kiedyś tętniła życiem. Była najczęściej odwiedzaną częścią Poznania, gdzie robiło się zakupy, szło na deser do „Kociaka” i po prostu czuło się bijące serce miasta. Dziś niestety sklepy wypłakują sobie oczy na wspomnienie dawnych czasów, a mieszkańcy Poznania (tacy z pokolenia na pokolenie) przychodzą tu chyba już tylko przez sentyment do tego miejsca. 

Święty Marcin_dni Ulicy-0124Jednak tylko tutaj raz w roku w można spotkać pół Poznania i jeszcze więcej. Wszyscy chcą zobaczyć jak ulica św. Marcin przechodzi prawdziwą zmianę! 

Święty Marcin_dni Ulicy-0126Balony, elfy, szczudlarze, rekonstrukcje historyczne? Życzą sobie Państwo czegoś jeszcze? Proszę bardzo! Dziś nie ma dla nas problemu, załatwimy wszystko, bo dziś marzenia o kolorowej ulicy św. Marcin się spełniają!

Święty Marcin_dni Ulicy-0150

Święty Marcin_dni Ulicy-0162

Święty Marcin_dni Ulicy-0136A jeżeli masz flagę, koszulkę lub szalik z godłem Polski to jeszcze lepiej! Będziesz świetnie komponował się z korowodem, który już tradycyjnie rusza z kościoła pw. św. Marcina i zmierza aż do placu przed Zamkiem. Na czele pochodu, konno, całą ulicę przemierza św. Marcin w stroju legionisty. 

Święty Marcin_dni Ulicy-0165

Święty Marcin_dni Ulicy-0143

Święty Marcin_dni Ulicy-0209Wśród wszechobecnych wybuchów radości, św. Marcin odbiera od prezydenta miasta klucze do bram miasta. Tym samym dając Poznaniakom okazję do ( jeszcze większego? ) świętowania. Koncerty, filmy i spektakle teatralne to nie jedyne atrakcje…

Święty Marcin_dni Ulicy-0169

Święty Marcin_dni Ulicy-0171Bo są też balony. Zastanawiam się tylko co różowe świnki i wesołe koniki mają wspólnego z tym świętem, ale przecież św. Marcin podążał konno więc…

Święty Marcin_dni Ulicy-0187

Święty Marcin_dni Ulicy-0189Ale mówiąc o atrakcjach nie sposób nie wspomnieć o tych najpyszniejszych pod słońcem! Swoją drogą dzisiaj przeczytałem, że 250 g rogala ma ok 450 kalorii! 

Święty Marcin_dni Ulicy-0195Tym oczekującym w długich kolejkach to jednak nie przeszkadzało

Święty Marcin_dni Ulicy-0212A w innych miejscach były to po prostu tylko puste kalorie :) 

Święty Marcin_dni Ulicy-0214.

Katarzyna Zarówna

Foto: Piotr Zarówny ( więcej zdjęć Piotra Zarównego znajdziesz tutaj)

 

 

Komentarze