Z Robertem Bielikiem, właścicielem piekarni ekologicznej Bio Bielik o pasji do zdrowej żywności oraz tym co w chlebie najważniejsze i najpiękniejsze rozmawia Jakub Napoleon Gajdziński.
.
Skąd się wzięła Wasza pasja do zdrowej żywności?
Już dwadzieścia lat temu, gdy się poznaliśmy, interesowaliśmy się zdrową żywnością i zdrowym stylem życiem. Ta pasja połączyła nas i choć zajmowaliśmy się czym innym to w końcu nasi znajomi namówili nas, żeby poświęcić się produkcji chleba. Mówili nam, że to co robimy dla siebie, rodziny i przyjaciół powinniśmy także udostępnić innym ludziom. Posłuchaliśmy i postanowiliśmy spróbować. Już od półtora roku pieczemy chleby, ciasta i ciasteczka ekologiczne.
.
To właśnie znajomi podsunęli pomysł otworzenia piekarni ekologicznej?
To wyglądało dość niepozornie. Kiedy ktoś nas odwiedzał często obdarowywaliśmy go chlebem. W odpowiedzi słyszeliśmy: załóżcie piekarnie! Tak dlugo tego słuchaliśmy, że w końcu zdecydowaliśmy się to zrobić. Dziś mamy wielu zadowolonych klientów a my jesteśmy szczęśliwy bo robimy coś co naprawdę lubimy.
.
Czym się różni Wasza piekarnia od tych większych, nieekologicznych?
Nasze piekarnia jest certyfikowana. To znaczy, że instytucja czuwająca nad zachowaniem norm ekologicznych uznała i doceniła sposób w jaki robimy chleb. Od wielkich piekarni przemysłowych różni nas przede wszystko to, że sami mielimy ziarno. Mamy własny kamienny żarnowy młyn w domu, ziarno mielimy przed wypiekiem, dlatego mąka jest zawsze świeża. Chleby robimy wyłącznie na zakwasie, czyli bez drożdży, które powodują kandydozę i pieczemy zawsze tylko w piecu szamotowym. Dzięki temu nasze chleby zachowują wszystkie walory zdrowotne!
.
Jak wygląda produkcja chleba?
Rolnik, który prowadzi gospodarstwo ekologiczne dostarcza nam ziarna. Następnie tuż przed samym procesem pieczenia mielimy je i wyrabiamy ciasto ze świeżej mąki. Potem wkładamy je do pieca szamotowego, gdzie wspaniale się wypieka. Wtedy przychodzi czas na „wypoczynek” i chleby mają czas tylko dla siebie wylegując się na specjalnych leżakach.
.
Czym się różnią Wasze chleby od innych?
Wszystkie nasze chleby powstają na zakwasie, czyli zawierają naturalne prebiotyki i probiotyki oraz bakterie kwasu mlekowego. Dzieki temu dłużej zachowują świeżość. Nasze wyroby są wolne od wszelkich drożdży, emulgatorów, polepszaczy czy proszków. Do ich produkcji używamy jedynie soli kamiennej, wody ze studni, mąki ekologicznej i pracy własnych rąk.
.
Skąd mieliście przepisy?
Wszystkie sami stworzyliśmy, każda receptura to nasz autorski pomysł. Dla przykładu: jako jedyni produkujemy chleb żytni robiony na zakwasie orkiszowym. Jesteśmy piekarnią, która wypieka tylko i wyłącznie według swoich własnych, oryginalnych receptur.
Cały czas doskonalimy receptury i tworzymy nowe,szukając tego co najzdrowsze dla naszego organizmu.
.
Jak ocenić w sklepie, który chleb jest dobry?
To bardzo trudne, bo przecież wszystkie chleby są piekne. Warto czytać etykietę, ale jeśli jej nie ma to trzeba po prostu taki chleb spróbować i zobaczyć czy smakuje. Ważne są takie sprawy jak choćby to czy chleb był robiony z mąki ekologicznej lub czy jest chociaż produktem z pełnego przemiału. Trzeba sprawdzić czy chleb jest robiony na zakwasie czy na drożdżach, czy jest pełnoziarnisty, czy do jego produkcji stosowano polepszacze. Niestety często producenci piszą na chlebie, że jest orkiszowy nawet jeśli tego orkiszu jest zaledwie kilka procent.
Kupując należy za wszelką cenę unikać gotowych mieszanek w chlebie. Niektóre piekarnie dostają gotowe mieszanki, napakowane chemią i polepszaczami, i na ich bazie wypiekają chleby. To są tak naprawdę „wyroby chlebopodobne”.
.
Z czym najbardziej lubisz jeść chleb?
Długo by wymieniać. Uwielbiam chleb ze świeżym pomidorem i świeżą cebulą! Razem z żoną robimy nie tylko chleby, ale również pasty (np., z soczewicy) bo żona jest weganką. Latem najlepiej smakuje coś świeżego: pomidor czy sałata. Zimą najlepsze jest to co rozgrzewa czyli rośliny strączkowe: cieciorka, soczewica czy fasola. To wszystko ugotowane i zmieszane z ziołami i czosnkiem! Palce lizać! Z czegoś takiego powstają świetne pasty, które potem można użyć by zrobić bardzo smaczną zapiekankę!
.
Skąd w ogóle wziął się chleb?
Jeśli sięgniemy do źródła ważnego dla chrześcijan, czyli Biblii, to dowiemy się, że już pierwsi ludzie wypiekali prymitywne chleby: podpłomyki czy placuszki na rozgrzanych kamieniach i w popiele.
Potem w Egipcie jakaś niewolnica zrobiła ciasto na podpłomyk i zapomniała o nim. Słońce sprawiło, że ciasto sfermentowało. Zauważono, że takie sfermentowane ciasto jest bardziej pulchne, lepiej smakuje, jest bardziej odżywcze i ładniej pachnie. Stąd wywodzi się rodowód wszystkich chlebów!
.
Czy chleb zajmuje jakieś ważne miejsce w historii ludzkości?
Oczywiście! Chleb był podstawą pożywienia wszystkich ludów rolniczych bo mięso jadało się odświętnie. W terminologii chrześcijańskiej mówi się, że Pan Jezus jest utożsamiany z chlebem żywota: ja jestem chleb żywota kto mnie spożywa wiecznie żyć będzie. Również Wieczerza Pańska to łamanie chleba.
Przeciętny Polak zjada w ciągu swojego życia około 4 ton chleba. Niestety nie są to chleby takie jak onegdaj bywało. Kiedyś chleb piekło się raz na tydzień, był on całowany i naznaczany krzyżem i nigdy się go nie wyrzucało. Kiedyś chleb był szanowany. Na chleb ciężko pracowano a dziś jest tani i może z tego powodu mniej ceniony…
.
Rada dla wszystkich, którzy chcieliby sami robić chleb?
Przede wszystkim trzeba się nie zrażać. Chleb wymaga cierpliwości, nie można się zniechęcać ani martwić. Nie wolno się poddawać bo naprawdę warto o to walczyć. Trzeba korzystać z ekologicznej mąki, najlepiej razowej, która zawiera wszystki najważniejsze składniki niezbędne dla człowieka. No i nie wolno zapomnieć o zakwasie!
.
Co jest najpiękniejszego w chlebie?
Niektórzy twierdzą, że jest to smak, inny, że zapach. Moim zdaniem w chlebie najpiękniejsze są wartości odżywcze. Jeśli ktoś zje dwie skibki chleb orkiszowego rano to nie musi nic podjadać aż do obiadu. W chlebie najpiękniejsze jest to trio: smak, zapach i wartości odżywcze.
.
Rozmawiał Jakub Napoleon Gajdziński