W tych książeczkach zapisywałam wszystkie ważne momenty z  życia naszych dzieci. Ta książka, którą wypełniałam skrupulatnie do ostatniej kartki przez 18 lat, aż do uzyskania pełnoletniości przez moje dzieci, będzie moim wsparciem w udzielaniu zainteresowanym odpowiedzi lub podpowiedzi: Jak ja, jako młoda mama radziłam sobie w różnych sytuacjach wychowawczych?

.

Album mojego dziecka 

Moje dzieci urodziły się 25 i 23 lata temu. Chciałabym podzielić się z Wami moimi wspomnieniami dotyczącymi wkraczania w świat wychowania dzieci. W albumie „Od kołyski do mundurka” wszystko skrupulatnie odnotowywałam i nie dosyć, że sprawiało mi to dużą frajdę, to pozwalało na wnikliwą obserwację rozwoju moich dzieci.

W książce można było zapisywać pierwsze słowa dziecka, ulubione piosenki, zabawki, a także wklejać zdjęcia, często jeszcze tylko czarno – białe. 

.

DSCF3039_SzP

.

Oprócz tego, był to wspaniały przewodnik dla młodych mam, którą ja wtedy byłam. Podam Wam kilka przykładów, które wydają mi się wspaniałe pod różnymi względami. Dzisiaj mamy mają wiele możliwości, żeby w czasie ciąży przygotować się do narodzin dziecka. Wspólnie z innymi mamami dyskutują na forach, zakładają blogi czy czytają artykuły w gazetach. Kiedy ja zostałam mamą, jedną z niewielu pomocy był właśnie opisywany przeze mnie album. 

.

DSCF3041_SzP

.

Kiedy moje dziecko po raz pierwszy…

Na jednej ze stron można było przeczytać, że „pomimo wielu zajęć pamiętaj, że tylko systematyczna kontrola wzrostu dziecka pozwala zorientować się, czy rozwija się ono prawidłowo’’.  Stosowałam się więc skrupulatnie do tych wskazówek i zapisywałam sumiennie daty i wagę moich dzieci. 

.

DSCF3038_SzP

.

Na kolejnych stronach zalecano,abym obserwowała w którym miesiącu moje dziecko: 

-unosi główkę,

– przewraca się na brzuszek,

-siada,

-czołga się,

-stoi z oparciem,

-stoi bez pomocy,

-stawia pierwsze kroki,

-chodzi,

-używa nocniczka,

-uśmiecha się,

-wodzi oczkami za pokazywanym przedmiotem,

-poznaje najbliższe otoczenie,

-śmieje się głośno,

-chwyta przedmioty,

-gaworzy,

-wypowiedziało słowo,

-mówi pierwsze wyrazy,

-nazywa przedmioty,

-wypowiada zdania,

-liczy do 5,

-rysuje,

-uczy się czytać,

-uczy się pisać,

-zaśpiewało pierwszy raz samo.

DSCF3040_SzP

.

Dziecko od A do Z

Oprócz tego przewodnika dla początkującej mamy zakupiłam drugą pozycję  Dr Miriam Stoppard  „Dziecko od A do Z Poradnik medyczny”. Zawiera ona podręczny leksykon chorób dziecięcych z omówieniem ich objawów i sposobów leczenia.  Tę książkę też zatrzymałam na pamiątkę, bo jest bardzo mądrze napisana.

.

DSCF3046_SzP

.

Zawiera proste i praktyczne porady dotyczące sposobów domowego leczenia oraz okoliczności w których zwrócenie się o pomoc lekarską jest konieczne. Mamy  dorosłych dzieci pewnie pamiętają domowe i nieszkodliwe sposoby np. na kolkę – ciepła pielucha przykładana na brzuszek, herbatka z koperku lub rumianku.

.

Czekam na głosy tych wszystkich , którzy chcieliby podzielić się swoim doświadczeniem z zakresu wychowania swoich dzieci. Jeśli ktoś ma pytania śmiało piszcie! 

 

 Anita Zarówna 

zarowna@op.pl 

 

Komentarze